هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

عکاسی روایی، نزدیکی به استنادتوسط : در:

عکاسی روایی، نزدیکی به استناد

عکاسی روایی، نزدیکی به استناد


همراهان گرامى از شما دعوت مى‌شود در مراسم رونمایی شماره‌های پنجم و ششم فصلنامه عکاسی -پرونده عكاسى استيجد-حضور به‌هم رسانید.

‏‎برنامه هم‌زمان با افتتاح خانه هنر طهران:

عکاسی روایی، نزدیکی به استناد

عکاسی روایی، نزدیکی به استناد

‏‎از ساعت ۱۶ با افتتاحیه نمایشگاه آثار شیوا بابابیگی و ويدا موسويان
۱۷ تا ۱۸ گفت‌وگو آزاده اخلاقی و سیوا شهباز
‏‎۱۸ تا ۱۸:۳۰ سخنرانی افشین شاهرودی با موضوع«مجلات تخصصی عکاسی»
۱۸:۳۰ تا ۱۹:۱۵ رونمایی از شماره های جدید فصلنامه عکاسی و پذیرایی
۱۹:۱۵ تا ۲۰ نشست تخصصى رهام شیراز با موضوع «عکاسی روایی، نزدیکی به استناد»

مکان: خانه هنر طهران، تهران، خیابان کریمخان زند، خیابان ایـرانشهر، ضلع غربـی پــارک هنــرمنـدان، بن‌بست نیکو‌شهر، شماره 3

زمان: جمعه، دوم اسفند 1398، ساعت ۱۶ تا ۲۰
ورود براى همگان آزاد و رايگان است.

 

 

 

 

 

اخبار دیگر هنرهای دیداری را در لینک زیر پیگیری کنید

اخبار

اخبار

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.