هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

«لیندی لی» در زمان حالتوسط : در:


دائوئیسم بیش از ۲۰۰۰ سال به عنوان یکی از دو سیستم بزرگ فلسفی چین که با دین عرفان نیز مرتبط بوده، وجود داشته است. این مکتب به دو چیز می‌پردازد: متافیزیک و اخلاقیات. نگرش کلی دائوئیسم، پذیرش و لذت بردن است. در عین حال، آیین بودایی ذن (Ch’an)، اوائل قرن ۶ میلادی توسعه یافت. لغت Ch’an، «مدیتیشن» معنی می‌شود، به همین طریق این طرز فکر بر بیداری و هوشیاری متمرکز است تا ریشه‌های درد را در انسان از بین ببرد.

لیندی لی (Lindy Lee) این دو فلسفه را فرا خوانده و ارتباط بین انسانیت، طبیعت و جهان را کاوش می‌کند. به این منظور، او از مجموعه‌ای تماشایی از فرآیند‌های پرانرژی و در حال تحول، در تمرین‌های خود استفاده می‌کند. او برنز ذوب‌شده را پرت می‌کند، کاغذ را می‌سوزاند و اجازه می‌دهد باران، سطوح را دگرگون کند.
نمایشگاه لیندی لی با عنوان در زمان حال در موزه هنر‌های معاصر استرالیا و تا ۲۸ فوریه قابل بازدید است.

تصاویر:

منبع: سایت استتیک

پایان خبر

اخبارویژه

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.