هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

لگو در شب پرستاره ونگوگتوسط : در:


یک دانشجوی دکتری ۲۵ ساله، شرکت لگو را متقاعد به تولید انبوه شب پر‌ستاره ونگوگ به عنوان کیت ‌بازی کرد.

شب پرستاره ونسان ونگوگ یکی از مشهور‌ترین نقاشی‌های دنیا و الهام‌بخش بسیاری از هنرمندان بوده است.
حالا این شاهکار پست-امپرسیونیست (۱۸۸۹) ست لگوی خودش را خواهد داشت. خریداران می‌توانند محبوب‌ترین اثر این هنرمند هلندی را با قطعات پلاستیکی بازسازی کنند.

Lego will produce Truman Cheng’s Starry Night design. Photo courtesy of Truman Cheng
Lego will produce Truman Cheng’s Starry Night design. Photo courtesy of Truman Cheng.

طراحی شب پرستاره به دلیل استفاده از قطعات تخت و بسیار باریک خاص است. علت به‌کار بردن این قطعات نشان دادن آسمان‌های دراماتیک ونگوگ بوده است. این ست شامل بیش از ۱۵۰۰ قطعه لگو و فیگور کوچک خود هنرمند است.

Truman Cheng at a museum exhibition recreating Vincent van Gogh’s bedroom. Photo courtesy of Truman Cheng.

از دیگر مجموعه‌های این سری از کیت‌های لگو، می‌توان به پرتره مرلین مونرو از اندی وارهول اشاره کرد.

This Andy Warhol Marilyn Monroe kit is part of the Lego Art series. Photo courtesy of Lego.

منبع: سایت آرت‌نت و سایت لگو

پایان خبر

اخبارویژه

فضه زحمتکشAuthor posts

دبیر خبر پشت‌بام

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.