هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

اکبر عالمی از این عالم رخت بربستتوسط : در:


اکبر عالمی از این عالم رخت بربست

آن زمان که تلویزیون را دو شبکه بود و یکی از یکی بهتر، اکبر عالمی با برنامه «هنر هفتم»، که از شبکه یک پخش می‌شد، عالم دیگری را برای ما به تصویر می‌کشید. او با صدایی آرام و لحنی شمرده، پنجره‌ای به جهان سینما می‌گشود و از هیچکاک و دسیکا تا فلینی و کازان برایمان می‌گفت. اکبر عالمی 14 تیر 1324 در اهواز چشم به جهان گشود.

پس از تحصیل رشته رادیو و تلویزیون در دانشکده هنرهای دراماتیک، کارشناسی ارشد رشته سینما را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرد و سپس به انگلستان رفت و پس از اخذ دکترای سینما به ایران بازگشت. وی علاوه بر اجرای برنامه‌های مختلف تلویزیون به صداپیشگی نیز مشغول بود و چندین مجموعه برنامه آموزشی و تحلیلی در زمینه سینما تهیه کرد.

اکبر عالمی، استاد دانشگاه، مستندساز، مولف، مترجم و منتقد سینما، بامداد سه شنبه 22 مهر ماه 1399، در سن ۷۵ سالگی چشم از جهان فروبست.

#پشت_بام
به قلم زروان روح‌بخشان

تصاویر:

اخبار هنرهای تجسمی را در پشت بام پیگیری کنید.
برای خرید نسخه کاغذی پشت بام به این لینک مراجعه کنید


شرکت نگاه روشن پارس حامی پشت‌بام

مجله آنلاینویژه

زروان روح‌بخشانAuthor posts

سردبیر مجله آنلاین پشت بام

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.