هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

آنگاه یازدهم منتشر شد.توسط : در:

آنگاه شماره یازدهم

آنگاه یازدهم منتشر شد.
«سفر، رفتن و باز آمدن» با تصویری از برادران امیدوار از امروز به‌طور مستقیم از سایت آنگاه و فروشگاه پیشگاه قابل خریداری است. www.angahmag.com همچنین از دوشنبه ۲۰ مرداد در کتابفروشی‌ها و کیوسک‌های روزنامه‌فروشی توزیع خواهد شد.
.
آنگاه این شماره با گفتار و نوشتاری از:
منصور ضابطیان، برادران امیدوار، هادی آقاجانزاده، حمیدرضا محمدی، ایران درودی، آسیه مزینانی، منوچهر طیاب، سعید فیروز آبادی، شهروز مهاجر، مسعود میر، رضا مختاری، مهرداد نصرتی، علی امیرریاحی، تورج دریایی، فاتح صهبا، آرزو مکتوبیان، بنوشه فرهت، شفق متولی، داوود ارسونی، هدی رستمی، حسین گنجی، مرجان حاجی رحیمی، نگار علیزاده، وحید حلاج، عسل آذرپور، صالح تسبیحی، امیر سهرابی، مریم مزروعی، محمد مخبری، شیما طاهری‌پارسا، فرزاد مقدم، مهدی نوروز، جاسم غضبان‌پور
و به سردبیری آرش تنهایی منتشر شده است.

 

-فهرست مطالب شماره

  سفر؛رفتن و بازآمدن-

سرمقاله🔸آرش تنهایی
سفر آدم را مهربان‌تر می‌کند🔸منصور ضابطیان
دور دنیا در ده سال، گفت‌و‌گو با برادران امیدوار🔸هادی آقاجانزاده، حمیدرضا محمدی
بله خوشبختانه زنم، گفت‌‌وگو با ایران درودی🔸آسیه مزینانی
مست و مسخ سفر، گفت‌و‌گو با منوچهر طیاب🔸حمیدرضا محمدی
نخلستان‌های باشکوه🔸سعید فیروزآبادی
سیر آفاق و انفس🔸شهروز مهاجر
چی می‌شد شعر سفر بیت آخری نداشت🔸مسعود میر
سفر، بدون مقصد، بدون همسفر، بدون راه🔸رضا مختاری
برانداختن مرز‌های فاصله گذارانه🔸هادی آقاجانزاده
بیقراری‌ها در سایه سفر🔸مهرداد نصرتی
پشت آینه‌های در دار🔸علی امیرریاحی
بیا ببرمت ایران را ببینی🔸تورج دریایی
۱۰۳سال دور دنیا🔸فاتح صهبا
کجا دانند حال ما سبکباران ساحل‌ها🔸آرزو مکتوبیان
لاجرم، زمین سیاره‌ی هفتم شد🔸بنوشه فرهت، شفق متولی
آیین مردم سفری🔸داوود ارسونی
پیدا کردن شهر آدم‌های خوشبخت🔸هدی رستمی
در ستایش حضر دربرابر سفر🔸حسین گنجی
بوم‌گردی؛جنبش مردمی خودجوش🔸مرجان حاجی رحیمی
آدم‌هایی که قرار بوده باشیم، آدم‌هایی که می‌شویم🔸نگار علیزاده
سفر چگونه می‌تواند زندگی ما را بهتر کند؟🔸وحید حلاج
برای تو یک چمدان بخرم تو معنی سفر را از من بپرسی🔸عسل آذرپور
یک پرده حاج سیاح،یک پرده مهدی قلی‌خان🔸صالح تسبیحی
اگه شمال نریم، بریم جنوب؟🔸امیر سهرابی
هرکجا مرز کشیدند، شما پل بزنید🔸مریم مزروعی
از شاه‌رضا تا پان‌امریکن🔸محمدمخبری،شیما طاهری‌پارسا
سفر فقط سفر نیست🔸فرزاد مقدم
روایتی از قصه‌ی سفر🔸مهدی نوروز
سفر تجربه است، گفت‌و‌گو با جاسم غضبانپور🔸آرش تنهایی
.
🔸طراح جلد و مدیر هنری 🔸ایمان صفایی 🔸
……..
http://www.angahmag.com/shop
……..
https://poshtebammag.ir/news

اخبار

فرشید پارسی‌کیاAuthor posts

فرشید پارسی کیا زاده‌ تهران، هنرمند، مدرس، طراح و نویسنده‌ حوزه‌ی فرهنگ و هنر است. وی یکی از چهره‌های مهم نسل پنجم طراحان گرافیک ایران است که در حو‌زه‌ی طراحی نشریات، پوستر، تبلیغات، پژوهش و آموزش گرافیک فعال و پرکار بوده. فرشید پارسی کیا همچنین مدیرهنری گالری دنا و صاحب امتیاز و سردبیر نشریه تخصصی هنرهای تجسمی پشت بام است.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.