هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

طراحی هوش مصنوعی جارویس برای بینال 2022 بخارستتوسط : در:

هوش مصنوعی جارویس در بینال 2022

هوش مصنوعی جارویس در بینال 2022


طراحی هوش مصنوعی جارویس برای بینال 2022 بخارست

یک برنامه‌ی هوش مصنوعی به اسم جارویس، برای بینال ۲۰۲۲ بخارست طراحی شده است.
احتمالا افتتاحیه دوسالانه 2020 بخارست به تأخیر بیفتد ، اما مجری بینال بعدی هیچ نگرانی ندارد.
به این دلیل که این بار مجری یک روبات است. هوش مصنوعی جارویس در بینال 2022 رونمایی خواهد شد.

هوش مصنوعی جارویس و بینال بخارست

تهیه‌کننده‌ی بینال ۲۰۲۲ بخارا جارویس است، برنامه‌ی هوش مصنوعی‌ای جارویس پینورک وین تولید شد.
اسم جارویس، از ربات هوش مصنوعی ابرقهرمان فانتزی، مرد آهنی گرفته شده است. “رازوان یان” به روزنامه‌ی هنری
می‌گوید: «درک عمیق برای یادگیری از خودش با استفاده از اطلاعاتی که از دانشگاه‌ها، گالری‌ها و یا مراکز هنری
گرفته است.» که کارهایی برای تم انتخاب‌ شده در نمایشگاه بهترند را انتخاب می‌کند.
اگرچه انتخابات جارویس، محدود به هنرمند‌هایی است ولی در استودیو اشپینورک وین هم در تلاشند که مسیر دید هنر جهانی
قرار بگیرند.
به جای نمایشگاه‌های حضوری، این نمایشگاه در نمایشی مجازی قرار می‌گیرد؛ به این معنی که برای هر کسی
در سراسر دنیا قابل دسترسی است.

بینال

بینال رویدادی است که هر دو سال یک بار برگزار می‌شود و در آن کارهای هنری به نمایش گذاشته می‌شوند.
مشخصه اصلی دوسالانه، مسابقه‌ای است که در آن کسی به عنوان برترین هنرمند شرکت‌کننده در آن بینال می‌شود. بزرگترین بینال در جهان بینال ونیز،ایتالیاست در آن هنرمندانی از سراسر جهان آثار هنری خود را عرضه می‌کنند.

دوسالانه‌ها گاه می‌توانند نه صرفاً از سوی یک کشور، بلکه از سوی بنیادی معتبر برگزار شوند. برای نمونه، موزه هنرهای معاصر تهران در پیش و پس از انقلاب ۱۳۵۷ اقدام به برگزاری دوسالانه‌های هنر نوین در ایران کرده‌است.

دوسالانه‌های بین‌المللی به هنرمندان در ارائه هنر خود در سطح جهانی کمک می‌کنند. با فروپاشی دیوار برلین و پایان جنگ سرد، هنرمندان بسیاری از کشورهای اروپای شرقی نیاز به ارائه کارهای خود در مکان‌هایی به جز کشورهای خود داشتند و این باعث رونق گرفتن نمایشگاه‌های دوسالانه در اروپا و جهانی شدن هنر شد.

 

اخبار هنرهای تجسمی را در پشت بام پیگیری کنید.

برای خرید نسخه کاغذی پشت بام به این لینک مراجعه کنید.

خرید نسخه کاغذی

اخبار

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.