هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

نمایشگاه مجسمه توماس شوته در برلینتوسط : در:

نمایشگاه مجسمه توماس شوت در برلین

نمایشگاه مجسمه توماس شوت در برلین


نمایشگاه مجسمه توماس شوته در برلین

نمایشگاه مجسمه‌های جالب چهره های هنرمند توماس شوته در گالری کنراد فیشر برلین در حال برگزاری‌ست.
این هنرمند در ثبت کردن و به تصویر کشیدن صورت‌های اندوهگین و پریشان، حرفه‌ای و صاحب سبک است.
اما دیدن اینکه چطور از برنز سخت اشکال نرم و عجیب می‌سازد، چشم‌نواز و لذت‌بخش است.
مجسمه‌های قابل توجه توماس شوته از صورت‌های از شکل افتاده، مرکز توجه این نمایش رویایی در برلین است.
در حیاط گالری ، دو مجسمه برنز ، مرد با پرچم و مرد بدون چهره ، هر دو بیش از چهار متر ارتفاع در معرض دید بازدید‌کنندگان قرار گرفت.
توماس شوته از متریال‌های متفاوتی برای تولید اثر‌هایش بهره میبرد. علاوه بر مجسمه‌های برنز، فولادی و شیشه ای، سرامیک‌های رنگی نیز از آثار جالب توجه اوست. آثار توماس شوته که تأثیراتی نیز از هنرمندان مکتب دوسلدورف چون گرهارد ریشتر و دانیل بورن پذیرفته، تاکنون در موزه‌های معتبر جهان ازجمله تیت مدرن، موزه هنر مدرن نیویورک و موسسه هنر شیکاگو به نمایش درآمده‌اند. توماس شوته هنرمند برجسته دارای شهرت جهانی‌ست که به نوعی نماینده جنبشهای جدید در هنر مجسمه‌سازی است، نماینده نسلی جدید از هنرمندان آلمانی هستند که هنر تندیس‌سازی را کاملا انفرادی و به دور از قاعده‌ها و روشهای مرسوم دنبال می‌کنند.

گالری کنراد فیشر از ارائه آثار توماس شوته بسیار خرسند است.

عکس‌های بیشتر

 

مجسمه های توماس شوته در برلین

مجسمه های توماس شوته

 

مجسمه های توماس شوته

مجسمه های توماس شوته

 

 توماس شوته

توماس شوته

 

توماس شوته

توماس شوته

 

 “فضه زحمتکش”

اخبار هنرهای تجسمی را در پشت بام پیگیری کنید.

برای خرید نسخه کاغذی پشت بام به این لینک مراجعه کنید.

خرید نسخه کاغذی

اخبار

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.