هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

تیفانی و طرحهای جدیدتوسط : در:

Victor Hugo, Elsa Peretti and Halston. March 22, 1975. (Photo by Vernon Shibla/New York Post Archives /(c) NYP Holdings, Inc. via Getty Images)


تیفانی طرحهایی با فرمهای استخوان را که قبل‌تر برای انگشتر استفاده شده بود،
برای دستیند زنانه ارایه کرده است.

این طرحها توسط السا پرتی در پنجاهمین سالگرد همکاری با Tiffany & Co اراِئه شده است.

سه زن وجود دارند که میراث آنها در سرگذشت تیفانی تاثیر زیادی گذاشته و طرحهای آنها به هم تنیده‌اند.
یک. آدری هپبورن
دو. پالوما پیکاسو
سه. السا پرتی

از میان هر سه ، پرتی به راحتی با طراحی های حیرت انگیز و بی نظیر 10 درصد از فروش خالص سالانه Tiffany & Co را به طرحهای خود اختصاص داده است
و بیشترین تأثیر را در طراحی خانه جواهرات آمریکایی داشته است.

 

طرحهای جدید تیفانی در پنجاهمین سالگرد این موتیف ها

طرحهای جدید Tiffany & Co

 

عکس Elsa Peretti که پنجاه سال پیش اولین بار از این موتیف استفاده کرده است

عکس Elsa Peretti که پنجاه سال پیش برای اولین‌بار به تیفانی پیوست

طرحهای جدید تیفانی در پنجاهمین سالگرد این موتیف ها

شرکت Tiffany & Coهم‌اکنون (سال ۲۰۱۴) مالک شبکه‌ای از ۲۹۸ مرکز فروش در ۲۲ کشور می‌باشد، که شمار ۱۲۱ شعبه در قاره آمریکا، ۳۷ شعبه در اروپا، ۱۲۶ شعبه در آسیا و ۵ شعبه در اقیانوسیه مستقر می‌باشند. بزرگترین مرکز فروش Tiffany & Co در شهر نیویورک مستقر می‌باشد، که مساحتی بالغ بر ۴ هزار مترمربع را در بر می‌گیرد. دومین فروشگاه بزرگ Tiffany & Co نیز با مساحت ۱٫۳۵۰ مترمربع، در شهر تایسونز کرنر، ویرجینیا قرار دارد.

نخستین شعبه بین‌المللی تیفانی در شهر لندن افتتاح شد. دومین شعبه آن در شهر توکیو راه‌اندازی شد. پس از افتتاح موفقیت‌آمیز بوتیک‌های تیفانی در توکیو و لندن، امروز در اکثر شهرهای مهم و بزرگ جهان نیز فروشگاه دارد.

 

برای بازدید از نتایج حراج ماه گالری دنا اینجا را کلیک کنید.

برای خرید پشت بام با ارسال رایگان اینجا را کلیک کنید.

خرید نسخه کاغذی

اخبار

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.