هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

فشن‌ دیزاین چیست؟توسط : در:

فشن‌ دیزاین چیست؟

فشن‌ دیزاین چیست؟


فشن دیزاین چیست؟

طراحی مد (fashion design) هنر استفاده از طراحی، زیبایی شناسی و زیبایی‌های طبیعی برای ساخت لباس و لوازم جانبی آن است.

این هنر تحت تأثیر نگرش‌های فرهنگی و اجتماعی است و در طول زمان و مکان متنوع است. طراحان مد، در طراحی لباس و لوازم جانبی مانند دستبند و گردنبند به روش‌های مختلفی کار می‌کنند.

به دلیل زمان انتخاب مناسب برای نمایش لباس در بازار، طراحان باید پیش‌بینی تغییرات را طبق سلیقه مصرف کنندگان داشته باشند. این تغییرات با توجه به رویکردهای خرید و فروش و کیفیت محصول تعیین می‌شود.

طراحان مد در تلاشند لباس‌هایی را طراحی کنند که کارآمد و زیبا باشند. آنها معتقدند که لباس و شرایطی که لباس در آن استفاده می‌شود محدوده وسیعی از مواد، رنگ‌ها، الگوها و سبک‌ها را داراست.

بیشتر لباس‌های روزمره (everyday wear) در مرز باریکی از سبک‌های معمول قرار می‌گیرد و معمولا لباس‌های غیر معمول برای موارد خاص مانند لباس‌های شبانه و یا لباس‌های مراسم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به جز لباس‌های هنری و یا خیاطی‌های سفارشی، امروزه اکثر لباس‌ها برای بازار انبوه طراحی می‌شوند که در اصطلاح به آنها لباس‌های کژوال و یا روزانه (ready to wear) گفته می‌شود.

“عکس‌ها مربوط به لباس “کارا دلوین” بازیگر، خواننده، نوازنده و مدل انگلیسی در مراسم مهمانی Met Gala ۲۰۱۹ است که توسط طراحان برندهای دیور و ساروسکی ساخته شده است”
.
بام فشن دیزاین
دبیر: امیر طباطبایی

پشت‌بام- بام‌ طراحی مد- فشن دیزاین

پشت‌بام- بام‌ طراحی مد- فشن دیزاین

پشت‌بام- بام‌ طراحی مد- فشن دیزاین

پشت‌بام- بام‌ طراحی مد- فشن دیزاین

پشت‌بام- بام‌ طراحی مد- فشن دیزاین

 

خرید نسخه کاغذی

مجله آنلاین

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.