هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

پویش فروش کتاب به نفع هنرمندانتوسط : در:

پویش فروش کتاب به نفع هنرمندان

پویش فروش کتاب به نفع هنرمندان


پویش فروش کتاب به نفع هنرمندان

انجمن هنرمندان نقاش ایران با ۵۲ نفر از دوستانِ ناشر، گالری‌دار، نقاش، نویسنده و مترجم دست به پویشی زده اند که در ادامه میخوانید.

فهرستی که به پیوست خدمتتان ارائه می‌شود، کتاب‌ها، نشریات و اقلامی است که دوستان هنرمند، ناشران، نویسندگان و مترجمان برای طرح همیاری هنرمندان اهدا کردند. بزودی با عنوان «پویش فروش کتاب به نفع هنرمندان» بر روی وب سایت و صفحه اینستاگرام قرار خواهد گرفت.این طرح به پیشنهاد گالری طراحان آزاد و با همکاری انجمن هنرمندان نقاش ایران از تاریخ ۵ فرودین به منظور یاری رساندن به هنرمندان آغاز شد. جامعه‌ی مخاطبان ما از شرایط پیش‌آمده‌ی اخیر و به تبعِ آن بروز مشکلات اقتصادی مطلع هستند. در بی‌مسئولیتی نهادهای دولتی و فقدان نهادهای مدنی متعدد و گستردگی مشکلات، شاید این تنها خودِ ما باشیم که بتوانیم اندکی از این بار بکاهیم و به یاری یکدیگر بشتابیم. تا کنون ۵۲ نفر از دوستانِ ناشر، گالری‌دار، نقاش، نویسنده و مترجم داشته‌های خود را بی‌دریغ و بی هیچ توقعی در اختیار گذاشته‌اند.

شما نیز می‌توانید با انتخاب شماری از این محصولات و خرید آن، نقشی در این طرح همیاری ایفا کنید.

مبالغ دریافتی در حساب انجمن نقاشان جمع‌آوری شده و سرانجام به دست دوستانی که توسط هیئت مدیره‌ی این انجمن شناسایی شده‌اند خواهد رسید.

لطفا فهرست کتابهای انتخابی خود را برای ما ارسال کنید. مبلغ مورد نظر را به این شماره پرداخت کنید و فیش پرداختی خود را برای من ارسال کنید.

شماره شبا: IR ۲۹۰۱۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰۶۰۰۲۴۷۷۲۳۵

شماره حساب: ۶۰۰۲۴۷۷۲/۳۵

شماره کارت:۶۱۰۴۳۳۷۹۸۷۷۰۰۱۶۶

بنام انجمن هنرمندان نقاش ایران
بانک ملت

در طرح همیاریِ هنرمندان همه کتابها با تخفیف ۳۰ درصد فروخته می‌شود. لطفا پس از جمع قیمتها ۳۰ درصد از آن کسر کنید.
در این طرح کف مبلغ خرید ۳۰۰ هزار تومان است. (مجموع خرید هر یک از دوستان باید به میزان حداقل ۳۰۰ هزار تومان باشد.
ارسال بسته کتاب‌های شما به اسپانسری شرکت تیپاکس بر عهده ما خواهد بود و هزینه‌ای از شما دریافت نخواهد شد.

 

اخبار هنرهای تجسمی را در پشت بام پیگیری کنید.

برای خرید نسخه کاغذی پشت بام به این لینک مراجعه کنید.

خرید نسخه کاغذی

اخبار

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.