هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

فراخوان نمایشگاه «مرتضی ممیز، هنر به مثابه حرفه» انجمن صنفی طراحان گرافیکتوسط : در:

فراخوان نمایشگاه «مرتضی ممیز، هنر به مثابه حرفه» انجمن صنفی طراحان گرافیک


انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، پانزده سال پس از مرتضی ممیز و در هفته ی گرافیک ۱۳۹۹، همزمان با نام گذاری خیابانی در تهران به نام او، از همه طراحان گرافیک دعوت می کند در نمایشگاه «مرتضی ممیز، هنر به مثابه حرفه» شرکت کنند.
این رخداد هم زمان است با رویکرد جهانی نهاد ico-D در سال ۲۰۲۰ با پیام «حرفه ای باش». استاد مرتضی ممیز، که از مهم‌ترین بنیان گذاران انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران است، در یک عمر تلاش حرفه ای خود، به تحکیم پایه های حرفه و مناسبات چند جانبه آن پرداخت و به چهره ی قطعی و روشن «حرفه ای بودن» مبدل شد. این نمایشگاه پاسخی است به دعوت جهانی حرفه ای بودن و ادای احترام به نماد ملی آن در حرفه طراحی گرافیک.
– شركت در اين فراخوان برای تمامی طراحان گرافیک آزاد و رایگان است.
– مهلت تحویل آثار تا ساعت۲۴ روز ۱۸ فروردین است.
– دبیر رویداد: اونیش امین الهی
– هیات انتخاب آثار(به ترتیب حروف الفبا): کوروش پارسا نژاد، مهدی سعیدی، مجید عباسی، کیانوش غریب پور، مهدی مهدیان
– مدیر هنری: کیانوش غریب پور
– مدیر اجرایی: عادل صدر ممتاز
برای دریافت اطلاعات بیشتر از شرایط حضور و شیوه ارایه آثار در نمایشگاه به سایت انجمن مراجعه فرمایید.

فراخوان «مرتضی ممیز، هنر به مثابه حرفه» انجمن صنفی طراحان گرافیک

فراخوان «مرتضی ممیز، هنر به مثابه حرفه» انجمن صنفی طراحان گرافیک

فراخوان «مرتضی ممیز، هنر به مثابه حرفه» انجمن صنفی طراحان گرافیک

 

 

 

خرید نسخه کاغذی

 

 

 

 

اخبارویژه

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.