هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

شماره 4 پشت بام ” پژوهشی درباره هنرکده هنرهای تزئینی 1339 تا 1357 ” منتشر شد.توسط : در:

شماره چهارم پشت بام

شماره چهارم پشت بام


شماره چهارم “پشت‌بام” منتشر شد.
از خود ما و با ارسال رایگان بخرید 
پژوهشی درباره هنرکده هنرهای تزئینی ۱۳۳۹ تا ۱۳۵۹.

این شماره تقدیم می‌شود به اسماعیل شیشه‌گران که در روزهای پایانی پژوهش این شماره از میان ما رفت.
.
با آثار و گفته‌هایی از:
محمود جوادی​‌پور.هوشنگ کاظمی.
مریم اسدی خونساری.محمدرضا اصلانی.یعقوب امدادیان.پرویز ایزدپناه.مایا برونه. میشل برونه.فرشید پارسی‌کیا.فرهنگ پارسی‌کیا.مرجان تاج​ الدینی.حمید جانی‌پور. زروان روح‌بخشان.گلنوش زنجانپور.بیژن شافعی.بهزاد شیشه​‌گران.علی فاتحی.یوریک کریم‌مسیحی.نرگس مرندی.محمدرضا مریدی.کیانوش معتقدی.توکا ملکی. کیوان موسوی‌اقدم.سروش میلانی​‌زاده.شهروز نظری.سینا یعقوبی.

.
این شماره با حمایت “نشر هنوز” منتشر شده است.

.

مخاطبان گرامی؛ به دلیل شیوع ویروس کرونا، مجموعه‌های پشت‌بام و نشر هنوز تصمیم به عدم برگزاری مراسم رونمایی که بنا بود در محل کتاب‌فروشی هنوز برگزار شود، گرفتند.

.

برای خرید شماره  هنرکده هنرهای تزئینی کلیک کنید.

خرید نسخه کاغذی

 

اخبارویژه

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.