هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

تاثیرگذار ترین نمایشگاه سال 2019 در “موما گالری” نیویورکتوسط : در:

نمایشگاه برتر به انتخاب موما گالری نیویورک

نمایشگاه برتر به انتخاب موما گالری نیویورک


تاثیرگذار ترین نمایشگاه سال 2019 در “موما گالری” نیویورک

این نمایشگاه با عنوان “مناظر عارفانه” توسط هنرمند مشهور “هوگو یانگ” به سفارش گالری موما تولید اثر و برگزار شد.

این هنرمند مامور شد تا اثری را برای گالری موما تولید کند تا باعث الهاماتی خاص باشد.در این مجموعه شش مجسمه با هندسه خیره کننده با پخش نور و صدا باعث ایجاد محیطی با طنینی خاص میشود.

برای تولید این آثار طیف وسیعی از منابع موردمطالعه و بررسی قرار گرفت.

ازچهره های اوایل قرن بیستم مانند هنرمند سوفی تائوبر ،آرپ و فیلسوف عرفانی جی جی گورجیف و دیگران استفاده شد.

مجسمه ها که پوششی از جنسی ویژه دارند هنگام حرکت توسط مجریان این کار صدایی پر طنین اما ظریف ایجاد می کنند که حسی عرفانی و آرامش بخش را تداعی می کنند.

هوگو یانگ تاثیرگذار ترین نمایشگاه سال 2019 در “موما گالری” نیویورک با عنوان منظر عارفانه برگزار کرد.

این نمایشگاه به لحاظ نوع ارائه،تعداد بازدید کننده و جنبه های مختلف زیبایی شناسی در گالری موما حائز رتبه اول شد.

این نمایشگاه در پائیز سال 2019 در گالری موما در نیویورک برگزار شد.

 

اخبار دیگر

 

برای خرید نسخه کاغذی پشت بام به لینک زیر مراجعه کنید:
پشت بام

اخبار

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.