هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

کرونا در جاده ابریشم هنرتوسط : در:

کرونا در راه ابریشم هنر

People wear the protective mask in Milan Central Station because of the Coronavirus emergency in Milan, Italy, on february 27 2020 (Photo by Mairo Cinquetti/NurPhoto via Getty Images)


از تعطیلی آرت بازل هنگ‌کنگ تا احتمال تعطیلی آرت بازل سوئیس

 

 

باتوجه به قانون جدید کشور سوئیس درباب برگزار نکردن همایش‌ها، برنامه‌ها و اجتماعات بالای هزار نفر در این کشور احتمال برگزار نشدن ‌آرت‌بازل سوئیس بسیار بالاست. اما مسئولین این برنامه هنوز هیچگونه ابراز نظری نکرده‌اند.

در این دو ماه گذشته دنیای هنر شاهد تعطیلی گسترده فعالیتهای هنری در راستای کنترل گسترش ویروس کرونا بوده‌است.

بطور مثال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران از هفته پیش تمامی فعالیتهای نمایشگاهی و برگزاری همایشها، سینماها، کنسرتها و نشستها را تعطیل اعلام کرده‌است.

کرونا در راه ابریشم هنر

People wear the protective mask in Milan Central Station because of the Coronavirus emergency in Milan, Italy, on february 27 2020 (Photo by Mairo Cinquetti/NurPhoto via Getty Images)

پایان خبر / نهم اسفند ماه 1398
این خبر برگرفته شده از سایت آرت‌نیوز آمریکا و سایت رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران است.

اخبار

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.