هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

نمایشگاه آثار استاد محمد ابراهیم جعفریتوسط : در:

مجمد ابراهیم جعفری

مجمد ابراهیم جعفری


نمایشگاه آثار استاد محمد ابراهیم جعفری

.

« در سفر با ماه »
نمایشگاه گزیده آثار نقاشی
استاد محمد ابراهیم جعفری
.
زمان:
20 دی ماه تا 1 بهمن ماه
.
مكان:
تهران، خانه هنرمندان ایران
گالری هاى ممیز و زمستان
(طبقه همكف)

.

نمایشگاه آثار استاد محمد ابراهیم جعفری
.

پیرو افتتاح این نمایشگاه در صفحه اینستاگرام گالری آنلاین اینگونه آمده است:

{نمایشگاه گزیده آثار هنرمند نقاش، شاعر، محمد ابراهیم جعفری ۱۳۹۷ – ۱۳۱۹ تحت عنوان “در سفر با ماه” در خانه هنرمندان ایران برپا شد.

به گزارش گالری آنلاین، این نمایشگاه به همت انجمن هنرمندان نقاش و با تلاش همسر و خانواده ایشان جمع آوری و به نمایش در آمده و شامل مجموعه ای از آثار پنج دهه از فعالیت این هنرمند معاصر کشور است.

در بیانیه این نمایشگاه که به قلم مریم محمدی (همسر استاد جعفری) و دختر ایشان، دکتر سارا جعفری نوشته شده است، بر این نکته تاکید شده که برخی از آثار این مجموعه برای بار نخست به نمایش در آمده و می توان گفت هنرمند خود نمایش گردان این نمایشگاه است. کتاب گزیده آثار این هنرمند نیز که به صورت دو زبانه منتشر شده است، پنج شنبه ۲۶ ام دی ماه توسط نشر نظر در خانه هنرمندان ایران با حضور هنرمندان و علاقه‌مندان رونمایی خواهد شد.}

.

*تصاویر افتتاحیه این نمایشگاه را می توانید در صفحه اینستاگرام گالری آنلاین ببینید.
.

 

 

 

*اخبار هنرهای دیداری را در سایت پشت بام دنبال کنید.

*خرید مجله پشت بام با ارسال رایگان:

اخبار

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.