هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

در ادامه هنرتعاملیتوسط : در:


 

در ادامه هنرتعاملی

 

در ادامه هنرتعاملی  interactive art با یکی از فعالان این عرصه که اجراهای بی‌نظیری با محوریت هنرهای تجسمی داشته‌اند آشنا می‌شویم.

 

teamlab یک گروه هنری با حضور هنرمندان برنامه نویسان، مهندسان، انیماتورها، ریاضی‌دانان و معماران است که در سال 2001 توسط toshiyuki inoko پایه گذاری شد و به دنبال ادغام هنر، صنعت و تکنولوژی است.

نمایشگاه مورد بحث از 25 ژانویه تا 11 مارس 2017 در pace gallery لندن برگزار شده است.

 

یک چیدمان تعاملی در فضای امپرسیونیسم که در حقیقت به دو اثر هنری تقسیم شده است. نیمی از آن یک آبشار مجازی بنام “جهان ذرات آب” و نیمی دیگر بنام “شکوفه ها روی مردم” شامل ظهور گل‌های مختلف وابسته به حرکت تماشاگران است.

چیدمانی جذاب و شاعرانه که مخاطب را در فضایی شگفت‌انگیز قرار می‌دهد. او با هر حرکت خود تجربه‌ای عجیب از ریزش گل‌ها و تعویض جریان آبشار را می‌بیند.

 

این اتفاق در کنار فضای نسبتا تاریک گالری تماشاگر را در فضای درونی خود غرق می‌کند. او بدون آنکه به دیده شدن فکر کند شاعرانه‌ترین فیگورهای خود را می‌گیرد تا بیشتر در اعجاب این تجربه فرو رود.

این رفتار ناخودآگاه او را به بخشی از اثر هنری تبدیل می‌کند. در حقیقت این اثر با حرکات، سایه‌ها و فیگورهای مخاطبان معنا یافته و این روند است که اثر هنری را شکل می‌دهد.

 

.

 

بام نیومدیا
دبیر : ماهیار چرمچی

 

خرید مجله پشت بام با ارسال رایگان:

مجله آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.