هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

آیا می خواهید امروز بمیرید؟توسط : در:


آیا می خواهید امروز بمیرید؟

دیوید هوانچرینگر-عکس

دیوید هوانچرینگر

مجموعه عکس ” آیا می خواهید امروز بمیرید؟ ” اثر “دیوید هوانچرینگر“, عکاس سوئیسی؛ که همواره با استفاده از تصورات خود سعی دارد تصاویر هیجان‌انگیزی را در ژانرهای مختلفی چون عکاسی تبلیغاتی, پرتره, ویدئو و کارهای ترکیبی دیگر به وجود بیاورد.

او در مجموعه ی ” آیا می‌خواهید امروز بمیرید؟ ” که در سال ۲۰۰۸ – ٢٠٠٧ تولید شده‌است, تصاویر شگفت‌انگیزی را از عالم مردگان و لحظه‌ی مرگ افراد در مکان‌های مختلف نشان می‌دهد.

عکس‌های “دیوید” که بیشتر آنها در مکان‌های شهری و شخصی افراد تهیه شده‌اند, در عین روایت لحظه‌های مرگ بصورت واقعی و ترسناک, حالت طنز و سرگرم کننده‌ای را برای مخاطب به ارمغان می‌آورند.

عکس‌های او لحظه‌های ساختگی از مرگ هستند که الهام گرفته شده از تصورات افراد درباره‌ی نحوه برخورد با آن می‌باشد.

“دیوید” اشاره می‌کند:” من ایده‌ی این مجموعه را از سال‌های قبل در ذهنم داشتم. برای من خیلی جالب بود اینکه بدانم مردم به چه شکلی دوست دارند بمیرند تا از این طریق بتوانم با هماهنگی با آنها نحوه مرگشان را به تصویر بکشم.”

 

 

دیوید هوانچرینگر-عکاس-پشت بام-ایران-عکاسی

دیوید هوانچرینگر

مجموعه ” آیا می‌خواهید امروز بمیرید؟ ” برخوردی است میان تصاویر خیالی و مباحث مربوط به روانشناسی اجتماعی در جامعه‌ی معاصر. این تصاویر در عین برهم‌زدن آرامش افراد, آنها را به درنگ و تفکر بیشتر در مفاهیم مختلفی وادار می‌سازد.

شوخ طبی موجود در عکس‌ها مخاطب را به رو در رویی هر چه بیشتر با مفهوم مرگ و رابطه آن با فرهنگ و شخصیت افراد وا می‌دارد و باعث کم شدن تلخی آن می‌گردد.

عکس‌های “دیوید” در زیر لایه‌های سطحی خود بیان‌کننده مسائل بسیار جدی از جامعه به اصطلاح آرامی همچون سوئیس می‌باشد. این تصاویر در عین ساختگی بودنشان نشان‌گر قشرهایی مختلف از تفکرات در بین افراد این جامعه هستند که از دید شاهدی بی‌طرف به تصویر کشیده شده‌اند.

افرادی که بعضی از آن‌ها به خاطر تاثیرات و فشارهای سیاسی, فرهنگی, اجتماعی و غیره همچون انسان‌هایی بی‌گناه اما قهرمان اقدام به تصور مرگ خود در مکان‌های گوناگون کرده‌اند و عده‌ای دیگر نیز همچون مجرمان گناه‌کاری می‌مانند که مرگ تنها راه پایان دادن به زندگی پوچ و بی معنی آن‌ها می‌باشد.

 

بام عکاسی
دبیر: صمد قربان‌زاده

 

خرید مجله پشت بام با ارسال رایگان:

 

 

دیوید هوانچرینگر-عکاس-پشت بام-ایران-عکاسی

دیوید هوانچرینگر

دیوید هوانچرینگر-عکاس-پشت بام-ایران-عکاسی

دیوید هوانچرینگر

دیوید هوانچرینگر-عکاس-پشت بام-ایران-عکاسی

دیوید هوانچرینگر

مجله آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.