هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

معرفی هنرمند؛ بهمن بروجنیتوسط : در:


بهمن بروجنی (1321 تهران) نقاش معاصر ایرانی است. وی از هنرمندان جریان هنر‌نوگرای ایران محسوب می‌شود.

بهمن بروجنی در هنرستان‌ هنرهای ‌زیبای‌ تهران آموزش دید. بعدها دوره‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد نقاشی را در هنرکده ‌هنرهای‌ تزیینی گذراند (1341-1347).
وی مدتی نزد علی‌اکبر کاوه به فراگیری شیوه‌های خوشنویسی پرداخت و از دانش استادانی همچون موسیو ژیرار، موسیو برونه، استاد بهزاد، سهراب سپهری، مارکو گریگوریان، هانیبال الخاص، حسین کاظمی، مادام تریان و شکوه ریاضی بهره برد.

بهمن بروجنی به عضویت هیئت علمی هنرکده‌ هنرهای ‌تزیینی درآمد و مدتی نیز ریاست این هنرکده را به عهده داشت (1358-1360). وی در رشته هنر‌های ‌اسلامی سوربن در مقطع دکترا تحصیل کرد و موفق به اخذ مدرک دکتری شد. او همچنین دوره مخصوص لیتوگرافی را در خانه بین‌المللی هنر پاریس سپری کرد.

بروجنی در سال 1343 موفق به کسب جایزه هنرهای زیبا شد. وی همچنین در سال 1352 جایزه اول نمایشگاه هنر معاصر را کسب کرد، همچنین توانست جایزه نخست بینال تهران را از آن خود کند (1343). اواخر دهه 40 شمسی برای ادامه تحصیل به پاریس رفت. همچنین از این هنرمند 6 اثر با عنوان‌های “مرد با ظرف انار”، “دیگران کاشتند ما خوردیم”، “ابرها و گل” و …در گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می شود. در حراج های Christie’s Paris و ADER و حراج تهران شرکت داشته است.
وی اکنون ساکن فرانسه است و هنرمندی پرکار و فعال است و همچون گذشته در آتلیه خود مشغول بکار است. نقاشی، طراحی، گراور، مجسمه سازی، خوشنویسی و ایده های معماری فضای فکری و کاری اوست. او در زمینه‌های ذکر شده فعالیت داشته و تمام این تمرینها و تحقیق ها را در خدمت هنر نقّاشی بکار میگیرد. 

آثار:

منبع: مجله شماره پنج پشت‌بام

پایان خبر

اخبارهنرمندانویژه

فضه زحمتکشAuthor posts

دبیر خبر سایت پشت‌بام

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.