هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

نقل قول‌های الهام‌بخشتوسط : در:


10 نقل قول؛ از هنرمندان و عکاسان تمام نقاط جهان درباره خلاقیت


Carrie Mae Weems

۱- هنر تنها جایی است که همه ما برای تسکین به آن پناه می‌بریم.

Carrie Mae Weems
Carrie Mae Weems
Carrie Mae Weems
Carrie Mae Weems

Ai Weiwei

۲- خلاقیت؛ نادیده گرفتن گذشته، تغییر وضعیت حال و گشتن به دنبال پتانسیل‌های جدید است. در کل می‌توان گفت خلاقیت در عمل کردن و اجرای تخیل است.

Ai Weiwei
Ai Weiwei

Alexander Calder

۳- هنر باید بیش از هر چیز دیگر، جالب و سرگرم‌کننده باشد.

Alexander Calder
Alexander Calder

Georgia O’Keeffe

۴- من در همه لحظات زندگی‌ام، کاملاً وحشت‌زده بوده‌ام، اما هرگز نگذاشتم مرا از تولید بازدارد.

Georgia O’Keeffe
Georgia O’Keeffe

Kara Walker

۵- در دنیا هیچ مدرکی برای معرفی شما به عنوان هنرمند وجود ندارد؛ هنرمند شدن مثل پزشک شدن نیست. شما می‌توانید ابتدا خود را به عنوان هنرمند معرفی کنید و سپس دریابید چگونه هنرمند باشید.

Kara Walker
Kara Walker

Yoko Ono

۶- همیشه فکر می‌کردم «هنر» بیشتر یک فعل است، تا یک اسم.

Yoko Ono
Yoko Ono

Ruth Asawa

۷- هنرمند شخص خاصی نیست. هنرمند آدمی معمولی است که چیز‌های معمولی را برمی‌دارد و آن‌ها را خاص می‌کند.

Ruth Asawa
Ruth Asawa
Ruth Asawa
Ruth Asawa

Tracey Emin

۸- همیشه چیزی الهام‌بخش درباره هنر وجود دارد. باید کاملاً خلاقانه و با در‌های باز، پذیرای افکار و تجربیات جدید باشد.

Tracey Emin
Tracey Emin

Kimsooja

۹- من هنر را در زندگی و زندگی را هنر دیدم. نمی‌توانستم از یکدیگر جدایشان کنم. پس نگاه من به زندگی و پرسش‌هایم همیشه مربوط خود زندگی بوده‌اند.

Kimsooja
Kimsooja

Shirin Neshat

۱۰- هنر سلاح ما و فرهنگ، نوعی مقاومت است.

Shirin Neshat
Shirin Neshat
Shirin Neshat
Shirin Neshat

منبع: وب‌سایت مجله استتیک

پایان خبر.

اخبارویژه

فضه زحمتکشAuthor posts

دبیر خبر سایت پشت‌بام

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.