هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

معرفی هنرمند/ مرتضی ممیزتوسط : در:

مرتضی ممیز

مرتضی ممیز


مرتضی ممیز (1315-1384/تهران)  طراح، تصویرگر، نقاش، مدرس و نویسنده ایرانی بود. وی از پیشگامان جریان هنر نوگرای ایران محسوب می‌شود.

زندگینامه کوتاه:

مرتضی مميز فارغ التحصیل رشته نقاشی دانشکده‌ هنر‌های زیبای ‌دانشگاه ‌تهران در سال ۱۳۴۴ بود.
وی برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و از مدرسه عالی هنرهای ‌تزیینی ‌پاریس گواهینامه طراحی داخلی گرفت.

ممیز پس از بازگشت به ایران، در سال 1348رشته طراحی گرافیک را در دانشکده ‌هنر‌های ‌زیبای ‌دانشگاه‌ تهران راه انداخت و آموزش دروس عملی در این رشته را آغاز کرد.

دامنه فعالیت‌های ممیز:

او ضمن تدریس، دامنه فعالیت طراحی‌اش را گسترش داد که شامل پوسترهای فرهنگی، طرح جلد کتاب‌ها و نشانه‌ها بود.

فعالیت مطبوعاتی

ممیز به ‌غیر از طراحی گرافیک برای کتاب‌ها و پوسترها، تلاشی را تحت عنوان مدیر هنری در مجلاتی چون ایران آباد، کتاب‌ هفته، کیهان هفته، فرهنگ، کاوش و نگین آغاز نمود. مجلاتی که نحوه و سبک کاری ممیز را در جامعه تثبیت و معرفی نموده‌است.

وی در شاخه‌های مختلف طراحی گرافیک مانند صفحه‌آرایی مطبوعات، تایپوگرافی، طراحی پوستر فیلم و طراحی نشانه موفق به ارائه آثاری کم نظیر در هنرهای دیداری ایران شد.

طراحی پوستر

او در طراحی پوستر از مکتب لهستان و طراحانی همچون “سیسلویج” بسیار تاثیر گرفت و گهگاه از عناصر هنر ایرانی نیز مانند نقش‌مایه‌ها و نوارهای حاشیه قالی‌ها و خط نستعلیق در طرح‌هایش استفاده می کرد.

عضويت در هيئت علمي دانشکده‌ هنر‌های ‌زیبای ‌دانشگاه ‌تهران، انجمن بين‌المللي طراحان گرافيك (IGA) و رياست هيئت مديره انجمن طراحان گرافيك ايران از ديگر فعاليت‌هاي اين هنرمند است.

وی بنیانگذار رشته گرافیک در دانشکده ‌هنر‌های‌ زیبای ‌دانشگاه ‌تهران از سال 1347 بود و نیز رئیس انتخابی کمیته هنرهای تجسمی کمیسیون ملی یونسکو تهران، از سال 1352 تا 1361 بود.

ممیز همچنین عضو International Advertising Association نیویورک آمریکا از سال 1354 تا 1357 بود.

نمایشگاه‌های مهم

همکاری با گروه آزاد نقاشان و مجسمه‌سازان :

مرتضی ممیز عضو رسمی گروه آزاد نقاشان و مجسمه‌سازان بود که به همراه دیگر اعضای این گروه در نمایشگاه‌های، بین‌المللی تهران، گالری مس، گنج و گستره 1، گنج و گستره 2، آبی، واش آرت آمریکا و بازل سوئیس شرکت کرد.
مرتضی ممیز ضمن برگزاری بیش از 10 نمایشگاه های انفرادی در ایران، فرانسه و آلمان در نمایشگاه‌های بسیاری در ایران، لهستان، فرانسه، سوییس و آمریکا شرکت داشت که، در ادامه به برخی از مهمترین آنها اشاره خواهد شد.

برخی از نمایشگاههای انفردی:

نمایشگاه انفرادی، موزه رضا عباسی، سال 1338 و 1339.
نمایشگاه انفرادی، تالار دانشکده هنرهای زیبا، سال ۱۳۴۲.
نمایشگاه انفرادی، تالار ایران (تالار قندریز)، سال 1344 و 1348.
نمایشگاه انفرادی، گالری تخت جمشید، سال ۱۳۵۲.
نمایشگاه انفرادی، مرکز فرهنگی و هنری برگیشه لووه،  سال 1365.
نمایشگاه انفرادی، ART POSTER GALLERY شهر باددورکهایم آلمان، سال 1367.

برخی از نمایشگاههای گروهی:

نمایشگاه گروهی، بینال تهران، سالهای  ۱۳۳۷، 1339، 1341، 1343و 1345.
نمایشگاه گروهی، بینال پوستر ورشو لهستان، سالهای 1351، 1353، 1355، 1357، 1359، 1361، 1363 و 1365.
نمایشگاه گروهی، پوسترهای فستیوال سینمایی کن فرانسه، سال  1353 و 1356.
نمایشگاه گروهی، گرافیک‌دیزاین برنو چکسواکی، سال 1351، 1355، 1357، 1363و 1367.
نمایشگاه گروهی، پوسترهای سینمایی فستیوال شیکاگو آمریکا، سال 1353.
نمایشگاه گروهی، پوسترهای سینمایی فستیوال آنسی فرانسه، سال 1359.
نمایشگاه گروهی، پوسترهای هنری سینمای ایران، سال 1365 و 1366.

تصاویر:

پایان خبر.

اخبارهنرمندانویژه

فضه زحمتکشAuthor posts

دبیر خبر سایت پشت‌بام

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.