هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

عباس معیری درگذشتتوسط : در:


جست‌و‌جوی مینیاتور در پاریس

«…آدم‌هایی که در مینیاتور میبینید هرکدام بدون آنکه برای دیگری مزاحمتی ایجاد کنند کاری را که دوست دارند انجام می‌دهند؛ درویش مناجات می‌کند، عاشق مشغول عشق‌بازی ‌ست، شاعر شعر می‌خواند و حیوانات در آرامش زندگی می‌کنند…»
عباس معیری به تحصیل مینیاتور و نقاشی نزد استادان بزرگی مثل اسماعیل آشتیانی، محمدعلی زاویر و حسین بهزاد پرداخته و یکی از استادان دانشکده هنرهای زیبا تهران بود. کنجکاوی وی برای کشف دنیا و آشنایی با زوایای دیگر جهان هنر منجر به مهاجرت و اقامت وی در پاریس شد.

تخت جمشید و تلفیق روح هزاران سالانه‌ بقایای شهر اسطوره‌ای در آثار

وی در مورد اقامتش در پاریس گفته ‌است: « درباره هنر مینیاتور ایرانی در فرانسه بسیار بیشتر از ایران آموختم به همین دلیل از سمت استادی دانشکده هنرهای زیبا تهران انصراف دادم و زندگی پاریسی خود را آغاز کردم.» معیری بسیار علاقه‌مند به گشت و گذار در تخت جمشید و تلفیق روح هزاران سالانه‌ بقایای شهر اسطوره‌ای در آثارش بود. عباس معیری نقاش، مینیاتوریست و مجسمه‌ساز ایرانی-فرانسوی به تاریخ شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ در سن ۸۱ سالگی در شهر پاریس درگذشت.
#پشت_بام
نویسنده: یاسمن شاپوری

تصاویر:

برای خرید نسخه کاغذی پشت بام به این لینک مراجعه کنید.
اخبار هنرهای تجسمی را در پشت بام پیگیری کنید.
شرکت نگاه روشن پارس حامی پشت‌بام

مجله آنلاینویژه

یاسمن شاپوریAuthor posts

دبیر تحریریه مجله آنلاین

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.