هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

نمایشگاه آرتمیزیا جنتیلسکی در گالری ملی لندنتوسط : در:


نمایشگاه بزرگ انفرادی آرتمیزیا جنتیلسکی در گالری ملی لندن، مورد توجه منتقدین قرار گرفت.
اولین نمایشگاه بزرگ انفرادی آرتمیزیا جنتیلسکی در موزه ملی لندن تا تاریخ ۲۴ ژانویه ۲۰۲۱ در حال نمایش است.

موزه لندن دربیانیه‌ای اعلام کرد:
“در اروپای قرن هفدهم و زمانی که هنرمندان زن به راحتی در جامعه قبول نمی‌شدند، آرتمیزیا استثناء بود. اون سنت‌ها را به چالش کشید و به یکی از بهترین نقاشان و قصه‌گو‌های زمان خودش تبدیل شد.”
در اولین نمایشگاه انفرادی آرتمیزیا در بریتانیا، می‌توانید مشهور‌ترین نقاشی‌هایش مانند دو اثر “سر بریدن نمادین” و “پرتره‌هایش” را ببینید. همچنین نامه‌هایی که به تازگی از او پیدا شده که برای اولین بار به نمایش در آمده است.

آرتمیزیا جنتیلسکی، بالاخره بعد از سال‌ها دیده نشدن در سایه همکاران مَرد، حقش را در دنیای هنر گرفت. در سال‌های اخیر مزایده‌ها و تحقیقات زیادی روی آثار وی انجام شده است.

تصاویر:

پایان خبر.

اخبارویژه

فضه زحمتکشAuthor posts

دبیر خبر سایت پشت‌بام

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.