هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

بازی مستند و پازلی “گربه و کودتا”توسط : در:


“گربه و کودتا”

بازی مستند و پازلی “گربه و کودتا”، وقایع زندگی “دکتر محمد مصدق”؛ نخست وزیر ایران و کودتای 28 مرداد سال 1332 خورشیدی را دنبال می‌کند. بازیکن در این بازی، نقش گربه دکتر مصدق را بازی می‌کند که با پرت کردن وسایل، به هم زدن کاغذها و چنگ انداختن دکتر مصدق، سعی می‌کند او را از وقایع پیش‌رو آگاه کند. یکی از نکات شاخص این بازی، استفاده از نگاره‌های ایرانی به عنوان عنصر غالب تصویری است.

این بازی ارتباط بین مصدق و بازیکن غربی از یک طرف و ایران و آمریکا را از طرف دیگر مورد توجه قرار می‌دهد. سوال “چگونه متوجه شویم که ارکان دموکراسی کشور در خطر است؟” هسته مفهومی این بازی را تشکیل می‌دهد که در شرایط کنونی جهان نیز بسیار مورد توجه است. بازی “گربه و کودتا” با هزینه دانشگاه “کالیفرنیای جنوبی” و طی پروژه‌ای سه ساله ساخته شد و بسیار مورد توجه منتقدان قرار گرفت و جوایز مختلفی کسب کرد. از جالب‌ترین نکاتی که در مورد این بازی گفته شده، می‌توان به گزارش New York Times اشاره کرد که قرار گرفتن بازیکن در نقش گربه دکتر مصدق و ناتوانی او در کنترل وقایع تاریخی را استعاره‌ای برای عدم قطعیت در جریان‌های تاریخی می‌داند.

اطلاعات کلی این بازی، به قرار زیر است:

توسعه‌دهنده‌ها: کوروش والانژاد و Peter Brinson
ناشران: کوروش والانژاد، Peter Brinson و USC GAMES
طراح: کوروش والانژاد
پلتفرم‌ها: PlayStation 4, Microsoft Windows, PlayStation 3, macOS, Macintosh operating systems
تاریخ نشر: 15 ژوئن 2011
ژانر: پازل
نحوه بازی: تک‌نفره
#بام_بازی
دبیر: گروه VGC

تصاویر:

اخبار هنرهای تجسمی را در پشت بام پیگیری کنید.
برای خرید نسخه کاغذی پشت بام به این لینک مراجعه کنید

شرکت نگاه روشن پارس حامی پشت‌بام


مجله آنلاینویژه

گروه VGCAuthor posts

بام بازی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.