هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

والاس تینگ/«رنگ‌ها برای من گل و نقاشی‌ها عسل هستند»توسط : در:


«رنگ‌ها برای من گل و نقاشی‌ها عسل هستند. یک سارق حرفه‌ای باید سریع باشد، او باید با همان سرعتی که اسلحه می‌کشد نقاشی کند.»

دینگ شیونگ کوآن – والاس تینگ (Walasse Ting)، هنرمند آمریکایی-چینی در ۱۳ اکتبر ۱۹۲۹ شهر ووکسی چین متولد شد. تینگ به دلیل استفاده از رنگ‌‌های فلورسنت و همچنین حضور گربه‌ها و گل‌ها در تابلوهایش شهرت دارد و با وجود تحصیل کوتاه مدت در آکادمی هنر شانگهای، به عنوان هنرمندی خودآموخته شناخته می‌شود.
والاس تینگ در سال ۱۹۵۲ به پاریس رفت و در آن‌جا با جنبش کبرا (CoBrA movement) و اعضای مهم جنبش از جمله کارل اپل، پیر آلچینسکی و اسگر جورن آشنا شد. اواسط دهه ۵۰ میلادی تینگ به نیویورک نقل مکان کرده و آشنایی و همراهی سم فرانسیس باعث تحکیم ارتباط تینگ با اکسپرسیونیسم انتزاعی شد. عنصر شاخص این دوره از فعالیت هنری او اضافه شدن ضربات جسورانه خوشنویسی و کالیگرافی سنتی چینی در آثارش است. آثار تینگ مورد تحسین منتقدان زیادی قرار گرفته و در سال ۱۹۷۰ میلادی بورسیه‌ تحصیلی گوگنهایم به وی اهدا شد. والاس تینگ به تاریخ ۱۷ می ۲۰۱۰ در سن ۸۰ سالگی در نیویورک درگذشت.

#بام_نقاشی
نویسنده: یاسمن شاپوری
تصاویر:

اخبار هنرهای تجسمی را در پشت بام پیگیری کنید.
برای خرید نسخه کاغذی پشت بام به این لینک مراجعه کنید.
برای خرید نسخه کاغذی پشت بام به این لینک مراجعه کنید.

مجله آنلاینویژه

یاسمن شاپوریAuthor posts

دبیر تحریریه مجله آنلاین

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.