هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

راوی زندگی‌های بسیار، خسرو سینایی درگذشتتوسط : در:


خسرو سینایی، راوی زندگی‌های بسیار

خسرو سینایی از جوانی دستی در ادبیات داشت و شعر می‌سرود و دستی هم در موسیقی داشت و آکاردئون می‌نواخت او که ۲۹ دی ماه ۱۳۱۹ در ساری چشم به جهان گشود، پس از اخذ دیپلم در سال 1337، برای تحصیل در معماری و موسیقی به اتریش رفت و پس از چند سال هر دو رشته را رها کرده و تحصیل سینما را آغاز کرد و چهار سال بعد، در رشته کارگردانی و فیلمنامه‌نویسی شاگرد اول شد و جایزه آکادمی موسیقی و هنرهای نمایشی وین را دریافت کرد.

اولین کتاب شعر سینایی با عنوان «تاول‌های لجن»

اولین کتاب شعر وی، با عنوان «تاول‌های لجن» در سال 1342، توسط گالری هنر جدید تهران منتشر شد. طی سال‌های تحصیل در وین، آموختن آکاردئون را نزد استاد کنسرواتوار وین ادامه داد و در کنسرت‌های مختلف حضور داشت؛ در ششم نوامبر ۱۹۶۵ میلادی، در سالن موتزارت کاخ کنسرت وین، به عنوان تکنواز آکاردئون کلاسیک، قطعاتی را اجرا کرد و سپس دوره دو ساله تدریس تئوری موسیقی و آکاردئون را در کنسرواتوار با درجه ممتاز به پایان رساند.

درون مایه‌های اجتماعی فیلم‌های مستند و داستانی سینایی

سینایی در ۱۳۴۶ به ایران بازگشت و تصمیم گرفت فقط فیلمساز باشد. پنجاه سال فیلمنامه نوشت و کارگردانی کرد و برای بسیاری از فیلم هایش موسیقی ساخت؛ تدوین کرد و تدریس کرد و راوی زندگی‌های بسیار بود. فیلم‌های مستند و داستانی وی درون مایه‌های اجتماعی دارند و در کنار این آثار، مستندهای بسیاری درباره هنر و هنرمندان مختلف ساخته است. از فیلم‌های وی می‌توان به «عروس آتش»، «هیولای درون»، «تهران امروز» و «زنده باد» اشاره کرد. یکی دیگر از آثار مهم او فیلم «نقاشی مدرن ایران» است. سینایی در سال ۱۳۸۷ نشان ویژه کشور لهستان را از سوی رئیس‌جمهور این کشور، برای ساخت فیلم مستند «مرثیه گمشده» که روایت‌ مهاجرت هزاران لهستانی به ایران در سال‌های ۱۹۴۱ و ۱۹۴۲ را به تصویر کشیده، دریافت کرد.

عکس‌ها (اول و دوم) از حمید جانی‌پور
پوستر فیلم مرثیه گمشده – پوستر فیلم زنده باد – پوستر فیلم هیولای درون – پوستر فیلم عروس آتش

گروه معماری کارند حامی شماره پنجم پشت‌بام
اخبار هنر‌های تجسمی را در پشت بام پیگیری کنید.
برای خرید نسخه کاغذی پشت بام به این لینک مراجعه کنید.

مجله آنلاین

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.