هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

هژیر کهریزی

هژیر کهریزی

متولد 1369، کرمانشاه

 

 

 

هژیر کهریزی فارغ التحصیل و پژوهشگر رشته مهندسی سازه دانشگاه تربیت مدرس و دبیر اقتصاد هنر مجله آنلاین پشت بام است.
او در کنار حرفه مهندسی، به حوزه هنرهای تجسمی، به ویژه عکاسی، علاقه مند و طی سالیان گذشته به مطالعه و فعالیت شخصی در این زمینه پرداخته است.

تحصیلات آکادمیک
کارشناسی ارشد مهندسی سازه93-91
دانشگاه تربیت مدرس، تهران

کارشناسی مهندسی عمران91-87
دانشگاه اراک، اراک

سوابق حرفه ای
عضو هیئت مدیره و مدیر تحقیق و توسعه
شرکت پارس سایزمیک تاکنون-96
مهندس سازه
شرکت پرلیت96-95
پژوهشگر94-92

عضو تیم مهندسی تدوین آیین نامه طراحی بیمارستان ها بر اساس عملکرد

تجربه تدریس
دستیار تدریس بهار و پاییز 90
طراحی سازه های فولادی
دانشگاه اراک

دستیار تدریس بهار 89
مقاومت مصالح
دانشگاه اراک

افتخارات
93-91 •دستیار تحقیق، دانشگاه تربیت مدرس.
93-92 •کارشناس مرکز محاسبت سریع سازه، دانشکده عمران و محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس.
91 •سردبیر علمی نشریه تخصصی عمران، دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه اراک و کسب عنوان نشریه برتر در ششمین جشنواره ملی حرکت.
91-90 •مدیر مسئول و سردبیر نشریه فرهنگی طلوع، انجمن نشر اندیشه، دانشگاه اراک.

مقالات

•Kahrizi, H., Aghakouchak, A. A., (2015). “Investigating Relative Fixity of the Connection Region in Special Concentrically Braced Frames and the effect of Column Section on the Seismic Behavior of the System” International Journal of Steel Structures, Under review.

•Kahrizi, H., Aghakouchak, A. A., (2015). “Influence of Column Section on the Seismic Behavior of Special Concentrically Braced Frames”, 1st Int. Conf. on Steel Structures, Tehran, Iran. (oral presentation)

•Kahrizi, H., Aghakouchak, A. A., (2015). “Numerical Analysis of the Behavior of Concentrically Braced Frames under Cyclic Loading Considering Column Orientation” 7th Int. Conf. on Seismology and Earthquake Engineering, Tehran, Iran.