هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

حراج کریستیز در ماه جولای برگزار می شودتوسط : در:

حراج کریستیز

حراج کریستیز در ماه جولای برگزار می شود کریستیز در چهار شهر برگزار خواهد شد


حراج کریستیز در ماه جولای برگزار می شود

کریستیز در چهار شهر برگزار خواهد شد

متون رسمی شرکت بیان می‌کنند که جیمز کریستی اولین فروش خود را در تاریخ ۵ دسامبر
۱۷۶۶ میلادی در لندن سازمان داد، و قدیمی‌ترین کاتالوگ حراج که در اختیار این شرکت است
به ماه دسامبر ۱۷۶۶ برمی‌گردد. اگرچه منابعی دیگر گزارش می‌کنند که جیمز کریستی اتاق‌های حراج
را از سال ۱۷۶۲ اجاره کرده‌است، و آگهی‌های تبلیغاتی خانه حراج کریستی در روزنامه‌ها به سال ۱۷۵۹ میلادی برمی‌گردند.
کریستیز به زودی و با بهره از مقام تازه یافته لندن به عنوان مرکز بزرگ تجارت جهانی هنر پس از انقلاب فرانسه، به عنوان یک خانه حراج مهم شهرت می‌یابد.از سال ۱۸۵۹ این شرکت با عنوان کریستی، مانسون و وودز شناخته می‌شد.در ۱۹۸۵ اولین دفتر خارج از کشور خود را با استخدام یک نماینده در رم بنیان نهاد. اولین خانه حراج خارج از کشور را در شهر ژنو ایجاد کرد که به حراج جواهرات اختصاص دارد.

کریستیز بین سال‌های ۱۹۷۳ تا ۱۹۹۹ یک شرکت سهامی عام بود و در بورس لندن مبادله می‌شد.
در ماه مه ۱۹۹۸، یک شرکت هلدینگ به نام گروپِ آرتمیس متعلق به فرانسیس پینو (به فرانسوی: François Pinault) ابتدا ۲۹.۱ درصد شرکت را به ارزش ۲۴۳.۲ میلیون دلار خرید و سپس در یک معامله باقی‌مانده سهم شرکت را، در مجموع به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار، خریداری نمود.

خانه حراج اصلی کریستیز در خیابان کینگ در محله سنت جیمزز لندن، که از سال ۱۸۲۳ در آنجا مقیم شده، قرار دارد. دومین حانه حراج کریستیز در لندن در کنزینگتون جنوبی واقع شده که در سال ۱۹۷۵ باز شد و در بیشتر مواقع به اداره بازار میانی می‌پردازد. کریستیز کنزینگتون جنوبی یکی از شلوغ‌ترین خانه‌های حراج جهان است.

در سال ۱۹۷۷، کریستیز یک شعبه در خیابان پارک نیویورک افتتاح کرد، با اتاق حراجی که گنجایش ۶۰۰ نفر را دارد. با اینحال متداوم با کمبود جا مواجه بوده و به همین دلیل با یک قرارداد ۳۰ ساله سالنی به مساحت ۳۰۰ هزار فوت مربع در مرکز راکفلر را به مبلغ ۴۰ میلیون دلار اجاره کرده‌است. تا سال ۲۰۰۱، کریستیز شرق، بخشی که فروش آثار و اشیاء هنری با بهای پایین‌تر اختصاص داشت، در شماره ۲۱۹ خیابان شصت و هفتم شرقی قرار داشت. در ۱۹۹۶، کریستیز یک خانه در خیابان ۵۹ شرقی منهتن خریداری نمود که به عنوان یک گالری مجزا به متخصصین مجال می‌داد در فضایی کاملاً خصوصی به اداره قراردادهای فروش آثار هنری مشتریان خود بپردازند. کریستیز در سال ۱۹۹۷ یک دفتر فروش در بورلی هیلز افتتاح کرد.

 

 

حراج کریستیز

 

برای بازدید حراج ماه گالری دنا اینجا را کلیک کنید

 

برای خرید مجله پشت بام به لینک زیر مراجعه کنید

خرید نسخه کاغذی

 

اخبار

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.