هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

بام پیکرسازی: كنستانتين برانكوزیتوسط : در:

پشت‌بام- بام پیکرسازی: كنستانتين برانكوزی


بام پیکرسازی: كنستانتين برانكوزی سال ١٨٧٦ در رومانی به دنيا آمد و در سال ١٩٠٤ به استوديويی در منطقه پانزده پاريس نقل مكان كرد.

وی آخرين آتليه‌اش در شهر پاريس، واقع در ميدان ژرژ پمپيدو را در سال ١٩٥٦ (يک سال پيش از مرگش) به همراه تمام آثار و متعلقاتش كه شامل طرح‌ها، مبلمان، ابزار، و كتابخانه‌اش بود، به شرط حفظ و نگهداری توسط موزه هنرهای ملی مدرن به همان صورتی كه روز مرگش بوده است، به دولت فرانسه اهدا كرد.
بازديد از اين مكان برای عموم رايگان است.

بام مجسمه‌سازی
دبیر: فرزانه حسینی

پشت‌بام- بام پیکرسازی: كنستانتين برانكوزی

پشت‌بام- بام پیکرسازی: كنستانتين برانكوزی

پشت‌بام- كنستانتين برانكوزی

پشت‌بام-كنستانتين برانكوزی

پشت‌بام- كنستانتين برانكوزی

پشت‌بام- كنستانتين برانكوزی

پشت‌بام- كنستانتين برانكوزی

پشت‌بام- كنستانتين برانكوزی

 

خرید نسخه کاغذی

مجله آنلاین

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.