هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

رونمایی پشت‌بام در پشت‌بام خانه‌ هنرمندانتوسط : در:


رونمایی پشت بام
پنجشنبه ۲۳ اسفند ساعت ۱۶تا۱۹
نشریه‌‌ی تخصصی هنرهای تجسمی “پشت‌بام
.
صاحب امتیاز و سردبیر: فرشید پارسی‌کیا
شورای سیاست گذاری: یوریک کریم‌مسیحی،‌ حمید جانی‌پور،‌ زروان روحبخشان،‌ فرهنگ پارسی‌کیا، زهرا پاشایی،‌ فرانک احمدزاده، کیانوش معتقدی
معاون سردبیر: زکیه شادلو
ویراستار:‌ فرزین پارسی‌کیا
طراح نشان :‌ مهدی فاتحی
طراح گرافیک و مدیر هنری: استودیو پارسی/ محسن حسین‌خانی
مدیر بازرگانی: مهدی ایمانی‌مهر
مدیر تولید: میلاد قلیچ | چاپ کوفا
دستیار پژوهش: ساناز علائدینی
.

رونمایی پشت بام
تحریریه فضای مجازی:
دبیر نیومدیا: ماهیار چرمچی
دبیر عکاسی:‌ صمد قربانزاده
دبیر بام گپ: محسن حسین‌خانی
دبیر تصویرسازی:‌ سمیه علی‌پور
دبیر مجسمه:‌ فرزانه حسینی
دبیر طراحی و نقاشی:‌ نجوا عرفانی
دبیر بامگردی: مهدی مشایخی
دبیر فشن دیزاین: لیلا امینی
دبیر گرافیک:‌ امیرحسین نباتی
دبیر فضای مجازی: فاطمه شادلو .
مدیر رویدادها: امیر طباطبایی
طراح موشن:‌ میلاد فداکار

با تشکر از آسیه مزینانی، محمد حسن حامدی و احسان آقایی
با حمایت آژانس مسافرتی ققنوس

اخبار

داود ارسونیAuthor posts

متولد ۱۳۴۷ تهران ، دانش آموخته عکاسی ، از سال ۶۴ شروع به نوشتن در نشریات کرد . از اولین وبلاگ‌نویس‌های جدی ایران بود .طراحی وب را از سال ۸۰ به صورت جدی شروع کرد تا به امروز برنده و کاندید چندین جایزه جشنواره وب و موبایل ایران و همچنین جشنواره معتبر بین المللی بوده است .هم اکنون نیز طراح و توسعه دهنده وب سایت مجلات پشت بام ، آوام ، آنگاه ، ناداستان ، فرهنگ و معماری و جنگ هنر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.