هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

نیومدیا: آلبا (خرگوش سبز درخشان)توسط : در:

خرگوش تراژن کاک آثار کاک

پشت‌بام- بام نیومدیا- آلبا (خرگوش سبز درخشان)


آلبا (خرگوش سبز درخشان)

یکی از معروف‌ترین آثار کاک (Eduardo kac) پروژه‌ای‌ست که امروز با نام آلبا (Alba) خرگوش فلورسنت سبز (GFP Bunny) شناخته می‌شود.

کاک در فوریه سال 2000 میلادی خرگوشی را به دنیا معرفی کرد که پروتئین‌های تابشی نور در بدن خود داشت.

در این اثر زنده هنرمند با استفاده از زیست شناسی مولکولی GFP (پروتئین فلورسانس سبز) که معمولا در ستاره‌های دریایی اقیانوس آرام یافت می‌شود استفاده کرد تا پیامدهای کنترل ژنتیکی و بیوتکنولوژی را بررسی کند.

زمانی که خرگوش حامل پروتئین‌های تابشی در معرض نور ماورای بنفش قرار می‌گرفت نور سبز رنگی از خودش ساطع می‌کرد.

کاک درباره هدفش از این پروژه اظهار می‌کند که می‌خواهد نشان دهد که هنر تراژن شده تنها شامل خلق موجودات جهش یافته و مخلوقات دورگه نیست.

او به خرگوش سبز رنگ خودش خوش آمد می‌گوید و بیان می‌کند که هنر ترنس ژنیک با دقت فراوان و از همه مهم‌تر با احترام به طبیعت و عشق به هستی و موجودات زنده عمل می‌کند.

کاک تلاش دارد آگاهی اجتماعی را درباره فرایند‌هایی که در آثار هنری‌اش مشخص کرده را افزایش دهد.

بام نیومدیا
دبیر: ماهیار چرمچی

 

پشت‌بام- بام نیومدیا- آلبا (خرگوش سبز درخشان)

پشت‌بام- بام نیومدیا- آلبا

پشت‌بام- بام نیومدیا- آلبا

پشت‌بام- بام نیومدیا- آلبا

پشت‌بام- بام نیومدیا- آلبا

پشت‌بام- بام نیومدیا- آلبا

 

 

 

 

خرید نسخه کاغذی

 

 

مجله آنلاین

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.