هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

نمایشگاهی به مناسبت 8 مارچ روز جهانی زنتوسط : در:

نمایشگاه مجسمه به مناسبت 8 مارچ در پارک مجسمه سازی یورکشایر انگلیس

نمایشگاه مجسمه به مناسبت 8 مارچ در پارک مجسمه سازی یورکشایر انگلیس


نمایشگاهی به مناسبت 8 مارچ روز جهانی زن

نمایشگاهی به مناسبت 8 مارچ روز جهانی زن از آثار “جوآنا واسکونسلوس “در پارک یورکشایر انگلیس برگزار خواهد شد.

بیست و پنج اثر شاخص از این هنرمند که طی بیست  سال ساخته شده اند در این نمایشگاه به نمایش در خواهد آمد.

آثار او دیدگاهی فمینیستی را در مورد مسائل اجتماعی ارائه می نماید.

“جوآنا واسکونسلوس” هنرمند مشهور پرتغالی است که با استفاده از پارچه ، سوزن دوزی و قلاب دوزی در کنار اشیاء روزمره از قابلمه ها تا توپی های چرخ ، مجسمه هایی ایجاد می کند.او غالباً از موارد مرتبط با کار خانگی مجسمه می سازد.

سفالهای سنتی،در ارتفاع بیش از نه متر و پوشیده از 17000 کاشی لعاب است.

روز به روز این هنر به طور سنتی نماد فرهنگ پاپ آرت می شود.

آثار”جوآنا واسکونسلوس” دیدگاهی فمینیستی را در مورد مسائل اجتماعی ارائه می نماید.

این نمایشگاه به مناسبت 8 مارچ روز جهانی زن در پارک یورکشایر انگلیس برگزار خواهد شد.

البته “جوآنا واسکونسلوس” در گذشته نیز اقدام به برگزاری نمایشگاه نموده است.در  “Underground Gallery” نمایشگاهی برگزار کرد که ازتخیل بی حد و حصر هنرمند نشات میگیرد.

“جوآنا واسکونسلوس” با نمایشگاه بزرگی در کاخ ورسای ، پاریس 2012 شناخته شد.

در این نمایشگاه او اولین زن و جوانترین هنرمند بود.

او یک نمایشگاه انفرادی را ارائه کرد. همچنین در موزه گوگنهایم ، بیلبائو 2018 ، او اولین هنرمند پرتغالی بود که یک نمایشگاه انفرادی را به نمایش گذاشت. این نمایشگاه در باغ گل رز کاخ باکینگهام در 13 ژوئن برگزار شد .

اخبار دیگر

 

Joana Vasconcelos

Joana Vasconcelos

 

Joana Vasconcelos

Joana Vasconcelos

 

Joana Vasconcelos

Joana Vasconcelos

 

Joana Vasconcelos

Joana Vasconcelos

 

Joana Vasconcelos

Joana Vasconcelos

 

Joana Vasconcelos

Joana Vasconcelos

اخبار

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.