هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

فشن چیست؟توسط : در:


فشن یا معنای نه صرفا لغوی، که مرسوم آن مد، تعریف و ارائه ای از سبک پوشش با تفکر و طراحی قالب و یا سفارشی مرسوم، بنا به موقعیت، در یک زمان و جغرافیای خاص است.

اگر چه امروزه این کلمه بارها به صورت روزمره، درست و یا غلط مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در حالت کلی این کلمه در جامعه‌ی جهانی کنونی به سبک‌های رایج لباس امروز اطلاق می‌شود.

 مد سبک محبوب جامعه یا دسته‌ی بزرگی از انسان‌هاست که در قالب لباس، کفش، سبک زندگی، لوازم جانبی، آرایش، مدل مو و…نمودار می‌شود.

مد مدرن، متمایز و اغلب مستمر در سبک است و‌ می‌تواند سبک غالب و آشکار عده‌ی بزرگ یا کوچکی از افراد یک جامعه باشد.

در واقع فشن ارائه‌ای هوشمندانه و تلفیقی از هنرهای طراحی، نقاشی، خیاطی، عکاسی، رنگ شناسی، نمایش و… است که با تکیه بر دانش هایی چون روانشناسی، جامعه‌شناسی و … بر پیکر جامعه و انسان‌ها پوشانده می‌شود.

(عکس‌ها به سلیقه‌ی شخصی از مجموعه عکس‌های متفاوت، عکاس «طریق زیدی» انتخاب شده است)

بام فشن دیزاین
دبیر: امیر طباطبایی

 

 

پشت بام: طراحی مد

پشت بام: طراحی مد

پشت بام: طراحی مد

پشت بام: طراحی مد

پشت بام: طراحی مد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خرید نسخه کاغذی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مجله آنلاین

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.