هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

بام مجسمه سازی: ديمين هرستتوسط : در:


 

ديمين هرست

“درک مرگ از نظر فيزيكی در ذهن يک فرد زنده غير ممكن است” عنوان اثر ديمين هرست خلق شده در سال ١٩٩١ متعلق به مجموعه‌ی ساچيگی در لندن است.

اين مجسمه‌ی ماندگار نمايشی است تماشايی.‌ كوسه كه نماد حمله و ترساست و از معدود شكارچيان انسان، در آكواريومی شيشه‌ای در ماده‌ی نگهدارنده فرمالدئيد معلق است. به نظر می‌ر سد حس تماشگر در روبرویی با فك باز و دندان‌های تيغ مانند اين است كه ديوارهای شيشه‌ای به سختی جلو دار او هستند.

مواجهه‌ای چنين قدرتمند با مرگ، بيننده را با ميرايی خودش رو در رو می‌كند.

در آثار تأمل برانگيز هرست، دغدغه‌ی اصلی، سوالات كليدی زندگی، مثل تولد، مرگ و عشق است كه با استفاده از گاو دو نيمه شده، گوسفند مرده، ماهي و پروانه‌های زنده و مجسمه‌ای كه چرخه‌ی زندگی مگس‌ها را نشان می‌دهد به تصوير در می‌آيند.

اگرچه او در صدد توليد هنری تفكر برانگيز است، اجراهای نمايشی و عنوان‌های پر زرق و برقش با بقيه عناصر مينيمال آثارش همخوانی ندارد.

عضو با نفوذ مدرسه‌ی هنرمندان انگليس، در اواخر دهه‌ی هشتاد ميلادی از كالج گلد اسميت لندن فارغ التحصيل شد.

او به تازگی مشغول ساخت فيلم و ويديو است.
The 20th Century Art Book/ Hirst Damien/page 204

بام مجسمه سازی
دبیر: فرزانه حسینی

 

پشت بام- بام مجسمه سازی: ديمين هرست

پشت بام- بام مجسمه سازی: ديمين هرست

پشت بام- بام مجسمه سازی: ديمين هرست

پشت بام- بام مجسمه سازی: ديمين هرست

پشت بام- بام مجسمه سازی: ديمين هرست

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خرید نسخه کاغذی

مجله آنلاین

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.