هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

بام‌گردی نمایشگاه عکس‌های حسنا شهرامی‌پور با عنوان “زمان بین پرانتز” گالری دناتوسط : در:


نمایشگاه عکس‌های حسنا شهرامی‌پور
•با عنوان “زمان بین پرانتز”
گالری دنا

زمان مفهومی قراردادی و گنگ دارد که در طی دوران موضوعی مناقشه برانگیز در علم و فلسفه و عرفان بوده است.

پرانتز نشانه‌ای است واضح و شفاف که کارکردش در نوشتار توضیح، تکمیل و روشن کنندگی است.

قرار گرفتن مفهومی گنگ در دل نشانه‌ای شفاف، وضعیتی پارادوکسیکال و رازآمیز می‌آفریند؛ وضعیتی که در آثار حسنا شهرامی‌پور نیز به چشم می‌خورد.

زن در فضای بسته و محصور در میان در و دیوار و پنجره همچون زمان در بین پرانتز حضور دارد اما حضوری که تا سر حد عدم حضور پیش می‌رود.

در ظاهر با زنی سرد و منفعل، مایوس و در خود فرو رفته، پشت به جهان کرده و روی از همه برگردانده مواجه هستیم ولی شکل منفعلانه او آبستن کنشی مبارزه جویانه و پر جوش و خروش است.

رنگ‌های خاکستری و سرد حاکم بر تصاویر، محیط بسته، ساکن بودن زن و انجماد فضای آثار، همه و همه در انتظار جرقه‌ای برای مشتعل شدن به سر می‌برند.

کور سوی روشنایی و زندگی که به واسطه‌ی نشانه‌های تصویری از جمله نور، سایه، پنجره، گیاه و آیینه و… منتقل می‌شوند در انتظار زمان به سر می‌برند تا حیات دوباره‌ای از سر گیرند.

بام‌گردی
دبیر: مهدی مشایخی

 

 

خرید نسخه کاغذی

 

 

پشت‌بام- بام‌گردی نمایشگاه عکس‌های حسنا شهرامی‌پور- گالری دنا

پشت‌بام- بام‌گردی نمایشگاه عکس‌های حسنا شهرامی‌پور- گالری دنا

پشت‌بام- بام‌گردی نمایشگاه عکس‌های حسنا شهرامی‌پور- گالری دنا

پشت‌بام- بام‌گردی نمایشگاه عکس‌های حسنا شهرامی‌پور- گالری دنا

پشت‌بام- بام‌گردی نمایشگاه عکس‌های حسنا شهرامی‌پور- گالری دنا

مجله آنلاین

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.