هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

فراموشی و تهییج غیر عادی حافظه / نمایشگاه عکسهای تجربی و آلترناتیو در گالری راه ابریشمتوسط : در:

نمایشگاه عکسهای تجربی و آلترناتیو / فراموشی و تهییج غیر عادی حافظه / گالری راه ابریشم / به انتخاب : بابک کاظمی / گشایش: جمعه ۲ اسفند ماه، ساعت ۴ تا ۸

نمایشگاه عکسهای تجربی و آلترناتیو / فراموشی و تهییج غیر عادی حافظه / گالری راه ابریشم / به انتخاب : بابک کاظمی / گشایش: جمعه ۲ اسفند ماه، ساعت ۴ تا ۸


نمایشگاه عکسهای تجربی و آلترناتیو
فراموشی و تهییج غیر عادی حافظه
گالری راه ابریشم

گالری راه ابریشم / به انتخاب : بابک کاظمی

افسانه جوادپور. اکبر ظاهری. امیر کریمی. ایمان حقی. بابک حقی. بابک کاظمی. بنیامین بهادری. پرگل عینالو. سپیده مهرگان. ضیاحاتمی. کتایون کرمی. کورش ادیم. ماریا منافی زاده. محسن زارع. مرتضی سورانی. مرضیه زکی زاده. مریم تخت کشیان. مونا جان محمدی. هاشم حمید.
گشایش: جمعه ۲ اسفند ماه، ساعت ۴ تا ۸ | نمایشگاه تا ۲۳ اسفند ماه ادامه دارد.
گالری دوشنبه‌ها و تعطیلات رسمی تعطیل است.
تهران، بلوار کشاورز، بین خیابان وصال و قدس، شماره ۲۱۰، ساختمان تکنو آجر، تلفن:۸۸۹۷۷۱۴۸
طراحی پوستر: نیما نوبهاری
گالری راه ابریشم

Exhibition of Experimental & Alternative Photography; Amnesia & Hypermnesia •
selected by Babak Kazemi
Afsaneh Javadpour. Akbar Zaheri. Amir Karimi. Babak Haghi. Babak Kazemi. Benyamin Bahadori. Hashem Hamid. Iman Haghi. Katayoun Karami. Kourosh Adim. Maria Manafizadeh. Maryam Takhtkeshian. Marzie Zakizadeh. Mohsen Zare. Mona Janmohamadi. Morteza Soorani. Pargol E.naloo. Sepideh Mehregan. Zia Hatami.

Opening: Friday, 21 February 2020, 4

 

اخبار هنرهای تجسمی را در صفحه پشت بام پیگیری کنید

اخبار

برای خرید پشت بام با ارسال رایگان به لینک زیر مراجعه کنید

خرید نسخه کاغذی

اخبار

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.