هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

نامگذاری خیابانی به نام « استاد مرتضی ممیز »توسط : در:

مرتضی ممیز

مرتضی ممیز


نامگذاری خیابانی به نام « استاد مرتضی ممیز »

شورای شهر تهران طبق بیانیه یی در جلسه ۲۰ بهمن خود بررسی نامگذاری چند معبر و مجموعه ورزشی را در دستور کار خود قرار داد.
اعضای شورای شهر با تغییر نامِ خیابانی بنام «مرتضی ممیز» موافقت کردند.
در جلسه مورخه ۲۰ بهمن با موافقت اعضای شورای شهر تهران،نام خیابان اردلان در ضلع شمال شرقی پارک هنرمندان ایران را بنام «استاد مرتضی ممیز» از مهمترین طراحان گرافیک معاصر ایران تغییر داد.

مرتضی ممیز طراح، تصویرگر و از هنرمندان جریان هنر نوگرای ایران بود.

پس از اتمام دوره کارشناسی خود در دانشکده هنرهای زیبا با همکاری دیگر هنرمندان آن زمان تالار ایران را بنیان نهاد.

او که تصویرسازی های نشریه کتاب هفته را انجام می داد پس از بازگشت به ایران رشته طراحی گرافیک را در دانشکده هنرهای زیبا راه اندازی کرد.

ممیز همراه با شش نقاش و مجسمه ساز دیگر گروه آزاد نقاشان و مجسمه سازان را تاسیس کردند.

وی با چیدمان چاقوهای آویخته از سقف و کاشته شده در گلدان های آویخته از سقف در نمایشگاه این گروه شرکت کرد.

در کارنامه اش طراحی پوسترها و جلدهای زیادی دیده می شود.

وی با کمک برخی از همکاران خود توانست انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران را تاسیس کند.

او مدتی در هنرکده هنرهای تزئینی به تدریس مشغول بود. وی سال۱۳۸۳ درگذشت.

 

اخبار دیگر

اخبار

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.