هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

شب تاب 7 /نمایشگاه گروهی به نفع محکومین دیه در گالری طراحان آزادتوسط : در:

نمايشگاه گروهي نقاشي،عكاسي،مجسمه

نمايشگاه گروهي گالری طراحان آزاد نقاشي،عكاسي،مجسمه


نمايشگاه گروهي

نقاشي،عكاسي،مجسمه

گشايش:٢٥ بهمن ١٣٩٨ پايان:٣٠ بهمن ١٣٩٨

گالری طراحان آزاد

این نمایشگاه به نفع محکومین به دیه

بعضی از هنرمندان این نمایشگاه:

پویا آریانپور / آیدین آغداشلو/ فریدون آو/ محمد احصایی / فرح اصولی/ پروانه اعتمادی/ ناصر تقوایی / مهدی حسینی / ابراهیم حقیقی
کامبیز درمبخش/ یحیی دهقانپور / حسین ذابحی/ غزال رادپی/ مریم زندی/ کورش شیشه گران/ علی اکبر صادقی/ منوچهر صفرزاده/ رضا عابدینی/
بیتافیاضی/ نیلوفرقادرینژاد/ شهرام کریمی/ رضا لواسانی/ حسین محجوبی/ معصومه مظفری/ منوچهر معتبر/ ماندانا مقدم/ فرشید ملکی/ مهران مهاجر/ نیکزاد نجومی/ علی نصیر/ گیزلا وارگا سینایی/احمد وکیلی و… در مجموع ۲۵۰ هنرمند در این نمایشگاه حضور دارند.
این نمایشگاه هفتمین نمایشگاه شبتاب است که اولین بار در سال ۹۴ به نمایش داآمده است
موضوع این بار نجات جان یک جوان محکوم به اعدام در زندان سنندج است. او هنگامیکه هنوز ۱۸ سال نداشت بطور ناخواسته موجب قتل فردی شد. دادگاه حکم قصاص داد . خانواده ولی دم راضی به بخشش او هستند. از اینرو زندانی ملزم به پرداخت دیه است. وی که از خانواده ای محروم و مادر و پدرش نیز فوت کرده اند، توانایی پرداخت این مبلغ را ندارد.
تاریخ اجرای حکم او تا پایان سال جاری ست

گالری طراحان آزاد

گالری طراحان آزاد

اخبار دیگر

اخبار

خرید مجله

خرید نسخه کاغذی

اخبار

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.