هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

نیومدیا، لباس پوست مصنوعی با DNA طراحتوسط : در:

نیومدیا، لباس پوست مصنوعی با DNA طراح


آیا پوست مصنوعی با DNA طراح می‌پوشید!؟ تینا گورجان tina gorjanc هنرمند اسلوونیایی ساکن لندن بر روی یک مجموعه لباس از چرم انسانی کار می‌کند.

این هنرمند یک خط مد کامل را بنام pure human معرفی کرده است که شامل کت و کیف‌های دستی ساخته شده با پوست آزمایشگاهی انسان است.
اما پوستی که حاوی DNA طراح مشهور لباس “الکساندر مک کویین” است.

تینا گورجان با این پروژه درباره عدم حمایت قانونی از اطلاعات بیولوژیکی هشدار می‌دهد.

در سال ۲۰۱۶ او یک پرونده ثبت اختراع برای چرم انسانی با DNA الکساندر مک کویین را ثبت کرد.

این ثبت اختراع حق تولید و فروش یک مجموعه کامل لباس با چرم مصنوعی انسانی را می‌دهد.

گورجان در واقع قصد فروش این مجموعه را ندارد اما از آن برای ارسال این پیام بهره می‌جوید:
“قانون کارایی لازم برای حفاظت از اطلاعات ژنتیکی افراد را ندارد و شما می‌توانید با استفاده از یک حلقه مو، اطلاعات ژنتیکی فرد را به‌دست آورید. مردم به آرامی توسط ژن‌ها، سپس بافت‌ها و اندام‌های بزرگتر مجاز به داشتن یک شخص می‌شوند! درست مثل دوران برده‌داری”

این مجموعه در نمایشگاه کالج لندن در مرکز سنت مارتینز نمایش داده می‌شود.
در همین نمایشگاه قطعاتی از پوست خوک که با تغیبراتی مثل خالکوبی یا کتک زدن تغییر شکل داده است هم قابل مشاهده است.
بام نیومدیا
دبیر: ماهیار چرمچی

 

خرید نسخه کاغذی

نیومدیا-لباس چرم انسانی- الکساندر مک کویین

نیومدیا- چرم انسانی-تینا گورجان

نیومدیا-لباس انسانی

نیومدیا- چرم انسانی-

نیومدیا-چرم انسانی

نیومدیا-چرم انسانی

نیومدیا- چرم انسانی-

مجله آنلاین

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.