هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

آی‌وی‌وی در گفت‌وگو با هانس اولريش اوبريستتوسط : در:


ما در دورانی زندگی می‌کنيم كه هيچ چيز روشن نيست.

در يک وضعيت اجتماعی بسيار ابتدايی به سر می‌بريم كه افراد نمی‌توانند چيزی را كه دلشان می‌خواهد بيان كنند.

ارتباط در عمومی‌ترين شكل، و بحث در مورد اساسی‌ترين مسائل غير ممكن است.

همه، مخصوصا هنرمندان، بايد به اين فكر كنند كه چرا حتی امروز، در سال ٢٠٠٨ پس از المپيک، چينی‌ها هنوز در چنين وضعيتی گرفتار هستند.

اگر هنرمندان به وجدان اجتماعی و اصول بنيادين انسان بودن پايبند نباشند، جايگاه هنر ديگر كجاست؟

آی‌وی‌وی (هنرمند، معمار، كيوريتور، ناشر، شاعر و شهرساز اهل چين) مفهوم هنر را وسعت بخشيده و يكی از شاخص‌ترين شخصيت‌های فرهنگی و خلاق جهان امروز است.

*آی‌وی‌وی در گفت‌وگو با هانس اولريش اوبريست | ترجمه شروين شهامی

بام مجسمه‌سازی
دبیر: فرزانه حسینی

خرید نسخه کاغذی

مجله آنلاین

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.