هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

آثار ترانه خسرو شاهی و زهرا دهقان در گالری آ به نمایش در می آیندتوسط : در:

بیداری در گالری آ


آثار ترانه خسرو شاهی و زهرا دهقان در گالری آ به نمایش در می آیند.

به نقل قول از روابط عمومی گالری آ، آثار ترانه خسرو شاهی و زهرا دهقان در این گالری به نمایش در می آیند.

سراب

📌نقاشی های ترانه خسروشاهی
📅۱۱تا ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۸
⏰ساعت ۴تا۸عصر
📍کریم خان،ابتدای عضدی
(آبان جنوبی)،کوچه ارشد،شماره۷
گالری آ/سالن آ۱
⛔گالری روزهای شنبه تعطیل است

ترانه خسر شاهی-گالر آ-سراب

سراب آثار ترانه خسروشاهی در گالری آ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیش از بیداری

📌آثار زهرا دهقان
📅۱۱تا ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۸
⏰ساعت ۴تا۸عصر
📍کریم خان،ابتدای عضدی
(آبان جنوبی)،کوچه ارشد،شماره۷
گالری آ/سالن آ۲
⛔گالری روزهای شنبه تعطیل است

بیداری-زهرا دهقان-گالری آ

نمایشگاه آثار زهرا دهقانی در گالری آ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گالری آ

«هربرت رید» مورخ و منتقد ادبی- هنری در کتاب «فلسفه هنر معاصر» می نویسد: «معتقدم که  هنر در میان عوامل و ابزارهای تکامل انسان، بی نهایت مهم است. معتقدم که قدرت درک هنری، وسیله­ ای بوده است که انسان به کمک آن در وهله­ ی نخست صاحب شعور می­ شود و سپس آن را می­ پالاید.»

« گالری آ» در دوم مهرماه ۱۳۹۵ با ایمان به این منظر متولد شد. ایمان به جادوی تاثیرگذار و متحول کننده­ ی هنر. ایمان به نقش بی­ بدیل هنر در ایجاد شعور و آگاهی و بی شک تحول حیات جامعه. «گالری آ» امیدوار است که بتواند به حد توان، سهم و نقشی در، آمیختن دوباره­ی زندگی ایرانیان با هنر ایفا نماید. جایی در میان فاصله­ های جامعه و هنرمند بایستد و اندک اندک فاصله­ ها را هر چقدر که می­ تواند کم کند. «گالری آ» امیدوار است که بتواند تماشای هنر و تلاش برای به دست آوردن قدرت درک هنری را به خواستی وسیع تر بدل کند. به همین منظور فعالیتی چند وجهی را در دستور کار خود قرار داده است.

با دو گالری مستقل و مجزا، فضای قابل­ توجهی برای ارائه­ ی حرف ه­ای و مناسب آثار هنری در مدیوم­ های گوناگون در اختیار دارد. با یک ایوان به مساحت شصت متر مربع فضای متفاوتی برای اجرای پرفورمنس و ورک شاپ­ های مختلف، فراهم کرده­ است. با یک سالن سینما از ظرفیت­ های تاثیرگذار فیلم و روایت­ های داستانی و مستند در ایجاد هر چه بیشتر قدرت درک هنری و شناخت هنرمندان نامی ایران و جهان بهره می­ برد. با یک کافه­ ی دنج، محل بسیار مناسبی برای رونمایی از فعالیت­های فرهنگی­ و­ هنری، سخنرانی­ ها و گردهمایی­ های فرهنگی و هنری ایجاد کرده­ است.

«گالری آ» با بهره­ گیری از نظرات هنرمندان و اساتید هنر، همواره در تلاش است تا برای دستیابی به هدف غایی خود، راه­ های تازه ای بیاید. «گالری آ» به خوبی می­ داند این آرزو که در سر دارد بی حمایت و همکاری هنرمندان و دیگر فعالان عرصه­ ی فرهنگ و هنر این مرز و بوم به دست نخواهد آمد. بدین­ سبب از همکاری­ ها و هم­فکری همه­ ی آنها که اهل آگاهی و دانش­ اند با آغوش باز استقبال می­ کند.

برای دیدن اخبار خنرهای دیداری به لینک زیر مراجعه کنید

اخبار

یرای خرید پشت بام به لینک زیر مراجعه کنید.

خرید نسخه کاغذی

اخبار

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.