هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

افتتاحیه نمایشگاه گروهی درمیان-بی‌کلام در گالری اعتماد -باغ نگارستانتوسط : در:


 

این جمعه: افتتاحیه نمایشگاه گروهی درمیان-بی‌کلام در گالری اعتماد -باغ نگارستان

با الهام از نوشته های فیلسوف فرانسوی رولاند بارت ، ساناز رفیعی و لارا پوسکا از هنرمندان سهیل رستمی ، سالا واله ، مونا نجفی زاده ، مهرگان میثمی ، لینا کوتینین ، لیندا برانکو ، کاترینا کاپسامر ، حوریا رحیمی، آلین اشتالدر و احمد ذوالفقاریان دعوت کرده‌اند تا مترجمان محیط اطراف خود شوند.

هنرمندانی از کشورها و مناطق مختلف جغرافیایی با فرهنگ ها و زبان‌های مادری متنوع به این سؤال مشترک پاسخ می‌دهند: افراد چگونه با محیط خود ارتباط برقرار می‌کند؟

این نمایشگاه گروهی با حمایت فضای هنری “گاه” از ۲۷ دی تا ۱۵ بهمن در گالری اعتماد – باغ نگارستان برگزار می شود.

THIS FRIDAY from 3 to 8 PM opening

ETEMAD GALLERY -Negarestan Garden: | Interstice – Without Words |

Inspired by the writings of French Philosopher Roland Barthes, curators Sanaz Raffii and Laura Puska have invited artists Soheil Rostami, Salla Valle,Mona Najafizadeh, Mehregan Meisami, Liina Kuittinen, Linda Branco,Katharina Kapsamer, Hooria Rahimi, Aline Stalder and Ahmad Zolfagharian to become translators of their own surroundings.

Having different mother tongues and coming from diverse geographical locations and cultural backgrounds, the artists share the same question; how do individuals relate to their environment?

This group exhibition is sponsored by Gaah Production Art Space (Gaah Art) paay.gah frame_finland okfts

finlandintehran swissembassyiran

Exhibition will be held at Etemad Gallery- Negarestan Garden

from 17 January – 5 February 2020

خرید نسخه کاغذی

اخبار

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.