هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

بام گرافیک و گوگل دودلتوسط : در:


بام گرافیک و گوگل دودل

.

گوگل دودل چیست؟
به تغییر موقتی لوگوی گوگل در صفحه اصلی که در مناسبت‌های خاص مانند سال نو، تولد افراد مشهور و مهم ایجاد می‌شود گوگل دودل گفته می‌شود.

در سال 1988 سرگئی و لری بنیان‌گذاران شرکت گوگل به طور اتفاقی با گذاشتن یک چوب پشت “o” دوم باعث تولید این ایده شدند.

دو سال بعد مدیران شرکت از مدیر وبسایت تقاضای یک دودل دیگر برای روز باستیل کردند. این ایده از طرف کاربران مورد توجه بسیاری قرار گرفت و اینگونه گوگل در مناسبت های خاص و گاها عجیب و غریب با تغییر لوگوی خود اتفاق مذکور را برجسته می‌کند.

تاکنون بیش از دو‌هزار دودل برای صفحه‌ی خانگی گوگل طراحی شده است.

بام گرافیک و گوگل دودل

 

شرکت گوگل یک گروه متخصص از تصویرسازان (که دودلرز نامیده میشوند) و مهندسین را برای این طراحی‌ها برگزیده است.

گوگل در صفحه‌ی رسمی اینستاگرام خود هر هفته از طرح‌های کاربران برای حرف “G” استقبال میکند و از میان آن‌ها یک طرح را انتخاب و منتشر می‌کند.

اولین طرح ایرانی برگزیده طرح اسلیمی امین نجفی و دومین طرح پذیرفته شده طرح G neon lights سعید علی‌آبادی بود.
.
بام گرافیک
دبیر: امیرحسین نباتی

 

 

 

 

خرید مجله پشت بام با ارسال رایگان:

 

مجله آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.