هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

بام نیومدیا و هنر سایبورگتوسط : در:


بام نیومدیا و هنر سایبورگ

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های هنر نیومدیا, هنر نو پا و نو ظهور “سایبورگ | cyborg art” است.

اگرچه ردپای این هنر را جسته گریخته می‌شود در اواخر قرن بیستم میلادی هم یافت, اما در واقع مسیر رسمی و قابل پژوهش آن به اواسط سال 2000 در بریتانیا باز می‌گردد.

هنر سایبورگ بر اساس ایجاد و افزودن حواس جدید به بدن انسان شکل گرفت. به این شکل که هنرمند از طریق افزودن حسگرها و ایمپلنت‌های سایبرنتیک به بدن خودش به خلق آثار هنری بر پایه‌ی این حواس می‌پردازد.

هنرمند پیشگامی که داوطلبانه از طریق ایمپلنت‌های سایبرنتیک به خلق اثر پرداخت “نیل هاربیسون | neil harbisson” است.

 

این هنرمند 34 ساله بریتانیایی که با نوعی کوررنگی مادرزادی به این جهان پا گذاشت به عنوان اولین انسان سایبورگ شناخته می‌شود.

او رنگ‌ها را می‌شنود.

نیل هاربینسون با پیوند یک آنتن به جمجه خود توانایی دیدن رنگ‌های مادون قرمز و ماورای بنفش را دارد.

مانل مونوز ، جو دکنی و مون ریباس هم از دیگر فعالان شناخته شده هنر سایبورگ هستند.

در پست بعدی به بررسی آثار و زندگی زن سایبورگ, “مون ریباس” خواهیم پرداخت… .

.

بام نیومدیا و هنر سایبورگ

 

بام نیومدیا
دبیر: ماهیار چرمچی

 

 

خرید مجله پشت بام با ارسال رایگان:

مجله آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.