هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

بام گردی و کانون آگهی زیباتوسط : در:


بام گردی و کانون آگهی زیبا

 

•نمایشگاه پژوهشی اعلان‌های (( کانون آگهی زیبا )) در نشریه تهران مصور
•گرد‌آورندگان: محمد مخبری، شیما طاهری‌پارسا
گالری دنا

.

در گالری گردی‌هایمان کمتر شاهد نمایشگاه‌های پژوهشی هستیم که دلایل متعددی دارد.

ولی در گالری دنا نمایشگاهی پژوهشی برپا شد که گردآورندگان آن حدود یکسال برایش زحمت کشیده‌بودند و فرصت مغتنمی بود برای علاقمندان و دانشجویان و پژوهشگران این حوزه…

.

بام گردی و کانون آگهی زیبا

.
در بخشی از استیتمنت نمایشگاه آمده است:

{کانون آگهی زیبا به سال ۱۳۱۶ توسط آقای “معزی” در خیابان لاله‌زار تاسیس شد. در سال‌های فعالیت تبلیغاتی، طراحان قابلی با کانون آگهی زیبا همکاری می‌کردند که از آن جمله می‌توان به نام‌هایی چون:

مرتضی ممیز ، بیوک احمری ، مجید بلوچ ، الکس گورگیز و ژرژ سیمونیان اشاره کرد.

چراغ‌های دفتر کانون آگهی زیبا مصادف با پیروزی انقلاب اسلامی در خیابان سعدی شمالی برای همیشه خاموش شد.

فرشید پارسی کیا | کتاب “صد آگهی مطبوعات“}
.
بام گردی
دبیر: مهدی مشایخی

 

 

خرید مجله پشت بام با ارسال رایگان:

مجله آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.