هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

نمایشگاه انفعال در گالری اثرتوسط : در:


نمایشگاه انفعال در گالری اثر

 

گالری اثر نقاشی‌های پویا رضی را با عنوان “ انفعال ” نمایش می‌دهد.

نقطه‌ی شروع این مجموعه با شک درباره‌ی عمل نقاشی کردن شکل گرفت.

رضی که هنرمند بینارشته‌ای است و فیلم‌های تجربی نیز می‌سازد در این مجموعه به خلق نقاشی‌هایی دست زده است که در آن‌ها موضوع نقاشی از اهمیت کمتری نسبت به نحوه‌ی خلق آن برخوردار است.

 

.

 

Assar Art Gallery presents “Passivity”, the latest series of paintings by Pooya Razi.

The idea of this exhibition was initiated based on the doubt the artist had about the act of painting.

Razi who is a multidisciplinary artist and makes experimental movies as well, has created paintings in which the subject is less important than the process of creation.

 

نمایشگاه انفعال در گالری اثر

تاریخ برگزاری: جمعه ۶ دی الی ۲۷ دی ماه ۱۳۹۸

زمان بازدید: گشایش ۱۶ تا ۲۱ / یک‌شنبه تا پنج‌شنبه ۱۱ تا ۲۰ / جمعه‌های غیر از گشایش ۱۶ تا ۲۰

گالری شنبه‌ها بسته است

نشانی: خیابان کریم خان، خیابان ایرانشهر، کوی برفروشان، روبروی خانه هنرمندان، پلاک ۱۶

تلفن: ۸۸۳۲۶۶۸۹

 

.

December 27, 2019- January 17, 2020/ 16 Barforoushan Alley, Iranshahr St., Karimkhan Zand St., Tehran, Iran/

T: +98(21)88326689

[email protected]

Visiting hours: Sunday to Thursday 11 am- 8 pm/ Friday ( except exhibition openings) 4-8 pm/ Openings: 4-9 pm

The Gallery is closed on Saturday.

 

 

 

 

 

خرید مجله پشت بام با ارسال رایگان:

اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.