هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

مسابقه طراحی سکوگرافتوسط : در:


مسابقه طراحی سکوگراف

 

مراسم اعلام برندگان اولین دوره مسابقه طراحی سکوگراف

مراسم اعلام برندگان و اهدای جوایز اولین دوره مسابقه طراحی سکوگراف روز پنج شنبه 28 آذر به بهانه تولد یک سالگی این ماهنامه هنری با حضور جمع کثیری از هنر دوستان و چهره های سرشناس هنری در موسسه سکو برگزار شد.

 

این مراسم با مقدمه ای از مدیریت محترم موسسه هنری سکو سرکار خانم نرگس سلیمان زاده و اشاره به اهداف این موسسه از برگزاری این فراخوان آغاز شد و در ادامه با توضیحات جناب آقای نصرت الله مسلمیان به نمایندگی از اعضای هیات داوران در مورد چگونگی سنجش و معیارهای داوری آثار همراه شد.

 

آثار شرکت کننده در مسابقه که در روز جمعه 22 آذر به نمایش عمومی در آمدند، شامل بیش از 400 طراحی روی سکوگراف، طی یک هفته توسط هیات داوران با حضور اساتید محترم آقایان نصرت الله مسلمیان، محمد حسین عماد و واهیک هارتونیان مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت از بین بیش از 300 هنرمند شرکت کننده از تهران و سایر شهرستان ها در بازه سنی 16 تا 75 سال، آثار 10 نفر گزینش و به سه هنرمند برتر لوح تقدیر به همراه جایزه نقدی اهدا شد.

 

هم چنین هیات داوران جایزه ای ویژه به جوان ترین شرکت کننده این فراخوان تقدیم کردند.

 

 

 

خرید مجله پشت بام با ارسال رایگان:

اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.