درباره اسوالد بروس کوپر

87

اسوالد بروس کوپر (Oswald Bruce Cooper) طراح گرافیک و طراح فونت برجسته آمریکایی است که بیشتر بخاطر طراحی فونت کوپر بلک (Cooper Black) در سال 1920 شناخته می‌شود.
کوپر سیزدهم آوریل 1879 در اوهایو به دنیا آمد و در جوانی به کانزاس نقل مکان کرد. در هفده سالگی دبیرستان را رها کرد و هنرجوی مکاتبه‌ای مدرسه تصویرسازی فرانک هولم شد. سپس به شیکاگو رفت تا در کلاس‌های حضوری شرکت کند. در حین تحصیل تصویرسازی، با فردریک دبلیو گودی، طراح برجسته آمریکایی و مدیر بخش تایپوگرافی مدرسه هولم، آشنا شد. کوپر که در آن زمان در طراحی دستی چندان قوی نداشت، در کلاس طراحی حروف فردریک گودی متوجه شد که استعداد واقعی‍‌اش در طراحی حروف است. او در این کلاس آن‌قدر خوب عمل کرد که خیلی زود به تدریس طراحی حروف مشغول شد و حتی مدیریت بخش طراحی نوشتار همان مدرسه را به او سپردند. پس از مرگ هولم در سال 1903، مدرسه به دلیل مشکلات مالی تعطیل شد و کوپر این وظیفه را به عهده گرفت تا آموزش مکاتبه‌ای را به ه ارائه دهد.

برای طراحان آوانگارد و مشتریان ریزبینشان

کوپر زمانی که در هولم تدریس می‌کرد، با فرد برچ، که تصویرساز برجسته‌ای بود و یک آژانس خدمات هنری را اداره می‌کرد، آشنا شد. این دو در سال 1904 استودیوی مشترک خود “Bertsch & Cooper” را تشکیل دادند و کمپین‌های تبلیغاتی موفقی را انجام داده و در روزنامه‌ها و مجلات آن زمان منتشر کردند. موفقیت آ‌ن‌ها به جایی رسید که تبدیل به بزرگترین استودیوی طراحی گرافیک زمان خود شدند. در زمان بازنشستگی برچ در سال 1924، نزدیک به پنجاه طراح گرافیک در استودیوی آن‌ها کار می‌کردند.
کوپر که بیشتر بخاطر طراحی فونت کوپر بلک در سال 1920 شهرت پیدا کرد، این فونت را با شعار «برای طراحان آوانگارد و مشتریان ریزبینشان» به بازار ارائه داد. این فونت مورد تنفر اغلب طراحان فونت قرار گرفت، اما در میان طراحان گرافیک محبوبیت بسیاری پیدا کرد، تا جایی که کارخانه‌های ریخته‌گری در ساخت میزان کافی حروف آن برای چاپخانه‌ها به مشکل برخوردند.
موفقیت فونت کوپر بلک ناشی از زیبایی‌شناسی متمایز آن است؛ ضخامت زیاد، کنتراست بالا و در عین حال وجود سریف ویژگی‌های خاص آن است. کوپر بلک مورد استقبال مخاطبان هم قرار گرفت و حتی در دهه‌های بعدی هم طرفداران خاص خود داشته و دارد. این فونت به ویژه در دهه 60 و 70 میلادی و در گرافیک پاپ بسیار به‌کار گرفته شد.
کوپر در آخرین سال عمر خود به سرطان مبتلا شد و در دسامبر 1940 در شیکاگو درگذشت. کتاب آثار او در سال 1949 در آمریکا منتشر شد. بسیاری از منتقدان از وی به‌عنوان یکی از تاثیرگذارترین طراحان گرافیک آمریکا نام بردند.
فونت‌های مهم و تاثیرگذاری که کوپر در طول زمان کاری خود طراحی کرد به شرح زیر است:
Cooper Oldstyle (1919)
Cooper Black (1920)
Cooper Italic (1924)
Cooper Black condensed (1925)
Cooper Hilite (1925)
Cooper Initials (1925)
Pompeian Cursive (1927)
Cooper Fullface (1928)

بام گرافیک
فرشید پارسی‌کیا

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.