هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

ورای آن در گالری ساربانتوسط : در:


ورای آن در گالری ساربان

نمایشگاه نقاشی‌های داور یوسفی با عنوان «ورای آن» در گالری ساربان برپا می‌شود.

نمایشگاه نقاشی‌های داور یوسفی با عنوان «ورای آن» جمعه ۲۲ آذرماه ۹۸ از ساعت ۴تا ۸ عصر در گالری ساربان افتتاح می‌شود. این نمایشگاه شامل ۲۰ اثر نقاشی است که در فاصله‌ی سال‌های ۹۷ و ۹۸ خلق شده است.

جاوید رمضانی دراستیتمنت «ورای آن» نوشته: «اصالت را بازگشت مداوم به خود گفته‌اند. این بازگشت در آثار ارائه شده در این کارنما، صرفا با بازنمایی نقوش و فرم رخ نداده و ترجمان زیست هنرمندانه با سخت‌کوشی و ادراک بودن و شدن در جهانی کنونی است. روابط شاعرانه‌ی عناصر بصری همراه هارمونی فضاهای دو بعدی، یادآور نگاه هستی‌ شناختی هنرمندان این اقلیم کهن است.»

داور یوسفی متولد ۱۳۴۲ در خلخال است. کار هنری را از سال ۶۸ با تحصیل رشته‌ی نقاشی در دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز آغاز کرد و با مدرک کارشناسی ارشد در سال ۷۴ از همین دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.

یوسفی اولین نمایشگاه انفرادی خود را سال ۱۳۷۳ در گالری آریا برگزار کرد و از آن زمان تا اکنون ۷ نمایشگاه انفرادی در گالری برگ، گالری ممیز خانه‌ی هنرمندان ایران، گالری طراحان آزاد و… برگزار کرده است.

او هم‌چنین در بیش از هفتاد نمایشگاه گروهی داخلی و خارجی در کشورهایی هم‌چون کانادا، امارات متحده‌ی عربی، کره جنوبی، کویت، ترکیه، ایتالیا، یونان حضور داشته است.

داور یوسفی علاوه بر تدریس به عنوان هیات علمی در دانشگاه آزاد، در دانشگاه سوره و دانشگاه الزهرا نیز به تدریس پرداخته و ورکشاپ‌های متعددی نیز در موزه هنرهای معاصر تهران و وزارت کار برگزار کرده است.

«ورای آن» تا دوشنبه ۲دی‌ماه ۱۳۹۸ ادامه خواهد داشت. علاقمندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند هرروز جز سه‌شنبه از ساعت ۴تا ۸ عصر به گالری ساربان به‌ نشانی: خیابان هویزه‌ی غربی، نبش خیابان شهید یوسفی، شماره‌ی ۱۳۰ مراجعه کنند.

 

 

*اخبار هنرهای دیداری را در سایت پشت بام دنبال کنید.

*خرید مجله پشت بام با ارسال رایگان:

اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.