هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

پایان روزتوسط : در:


پایان روز

گالری اثر آخرین نقاشی‌های امین نورانی را با عنوان “پایان روز” نمایش می‌دهد.

در دومین نمایش این هنرمند در گالری اثر، بوم‌های رنگ روغن هنرمند که در سه سال گذشته کشیده شده‌اند به نمایش درآمده‌است.

آن‌چه میان همه‌ی این نقاشی‌ها مشترک است زمانی است که فضاهای به نمایش درآمده در آن بر بوم نقش بسته است: نور پایان روز که نام‌ نمایش هم ملهم از همان است.

Assar Art Gallery presents the latest paintings by Amin Nourani called “At the End of the Day”.

In his second exhibition with the gallery, the artist shows his resent oil canvases that were created in the past three years.

What the works have in common is the mood and lighting they share.

 

تاریخ برگزاری: ۸ الی ۲۹ آذر ۱۳۹۸

زمان بازدید: یک‌شنبه تا پنج‌شنبه ۱۱ تا ۲۰/ جمعه‌ها ۱۶ تا ۲۰

نگارخانه شنبه‌ها بسته است

نشانی: خیابان کریم‌خان زند، خیابان ایرانشهر، خیابان برفروشان، روبروی خانه هنرمندان، شماره ۱۶

تلفن: ۸۸۳۲۶۶۸۹

 

 

*اخبار هنرهای دیداری را در سایت پشت بام دنبال کنید.

*خرید مجله پشت بام با ارسال رایگان:

 

 

 

 

اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.