هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

لباس نخرید!توسط : در:


«لباس نخرید!»

مجموعه Vivienne Westwood ss18 با شعاری که ویوین مدت ها تکرار می‌کرد: «لباس نخرید!»
یا به عبارتی لباس‌هایی را بخرید که مدت‌ها از آن‌ استفاده کنید.

چرا یک طراح مد با چنین شعاری در هفته‌ی مد ظاهر می‌شود؟

ویوین را «کاسندرا» ی صنعت مد معرفی می‌کنند (کاسندرا یا الکساندرا در میتولوژی یونان باستان، شاهدختی‌ است که نفرین شده تا پیش‌گویی های درستی انجام دهد که کسی آن‌ها را باور نمی‌کند.)

در حقیقت ما با طراح لباسی رو‌به‌رو هستیم که شهرتش را در سبک پانک حفظ کرده است. او با استفاده از المان‌های این خرده فرهنگ اعتراضی، نمایشی در راستای اهداف محیط زیستی‌اش به راه می‌اندازد.

اگر تصاویر بالا را ورق بزنید گرایش‌های ادامه دار او را در مجموعه spring 2019 هم به‌خوبی مشاهده می‌کنید. ویوین می‌گوید: که الزام صنعت فشن، رسیدن به تولید پایدار است.
(در حال حاضر، صنعت پردرامد فست فشن، از مهم‌ترین عوامل تهدید کننده‌ محیط زیست محسوب می‌شود.)

چیزی که در مجموعه ss18 او مشهود است؛ برخورد هجوآمیز او با جهان به عنوان یک سیرک غم‌انگیز پر زباله و صنعت جنسیت‌زده و مصرف گراست. تا آنجایی که او‌ در این مجموعه به جای طراحی لباس، اغلب دست به بازسازی المان‌های سبک ویکتوریایی می‌برد.

(پانک‌ها به نشانه‌ی اعتراض از آن‌ها در لباس‌هایشان استفاده می‌کردند.)

بام فشن دیزاین
دبیر: لیلا امینی

 

 

خرید مجله پشت بام با ارسال رایگان:

خرید نسخه کاغذی

مجله آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.